Դա շատ վտանգավոր է. վրաց բնապահպանը դեմ է Վրաստանով Հայաստանի ԱԷԿ-ի վերամշակված միջուկային վառելիքի տարանցմանը
Վրաց բնապահպան Նինո Չխոբաձեն մեկնաբանել է Մեծամորի ատոմակայանի վերամշակված  թափոնները Վրաստանի տարանցմամբ Ռուսաստան տեղափոխելու շուրջ Վրաստանի հետ բանակցություններ վարելու ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի հայտարարությունը:
Բնապահպանը դեմ է Հայաստանի ատոմակայանի վերամշակված միջուկային վառելիքը Վրաստանի տարանցմամբ Ռուսաստան տեղափոխելու գաղափարին:
«Սա շատ վտանգավոր է երկրի համար: Ես կարծում եմ, որ վրացական կողմը չի համաձայնի, քանի որ նման բեռների անվտանգ երթևեկությունն ապահովելու ոչ մի հնարավորություն չկա»,- ասել է Չխոբաձեն:
Բնապահպանի դիտարկմամբ` վերամշակված ռադիոակտիվ թափոնները հիմնականում տեղափոխվում են երկաթուղով: Վրաստանի ու ՌԴ-ի միջև ուղղակի երկաթուղային հաղորդակցություն չկա: Ստացվում է, որ հատուկ բեռնարկղերով թափոնները պետք է անցնեն ոչ միայն Վրաստանով, այլև Ադրբեջանով, ինչը անվտանգ չէ:
«Մեր երթուղին Վրաստանի նախկին Ռազմավիրական ճանապարհն է, որը սկզբունքորեն շատ լավ վիճակում չէ: Այդ բեռների փոխադրումը, ընդհանուր առմամբ, կաթվածահար կանի բոլոր կցորդիչ մեքենաների շարժն այդ ուղղությամբ, քանի որ ճանապարհը պետք է ամբողջությամբ ազատ լինի ռադիոակտիվ նյութ տեղափոխելիս»,- նշել է Չխոբաձեն:
Նրա խոսքերով` անհասկանալի է, թե ում է պատկանում թափոնների տեղափոխման մտահղացումն այն դեպքում, երբ Հայաստանի ատոմակայանի մոտ կառուցվել են թափոնների համար նախատեսված հատուկ պահոցներ:
«Ես չեմ հասկանում, թե ինչու է ռադիոակտիվ թափոնների շարժը դառնում շահութաբեր, առավել ևս, երբ ռուսական ինչ-որ ընկերություն պատրաստվում է դրանք վերամշակել ռազմական նպատակներով, իսկ դա արդեն մեզ համար անընդունելի է»,- ասել է նա:
Չխոբաձեն նաև ընդգծել է, որ Վրաստանի նախկին օրենսդրությամբ վերոնշյալ բեռի տեղափոխումն արգելված էր։
Չխոբաձեն հույս է հայտնել, որ վրացական կողմը չի համաձայնի թափոնների փոխադրմանը: