էլեկտրաէներգիայի սակագնի նվազեցման ի՞նչ գործիքներ կան և ի՞նչ կտա ատոմակայանում շուրջ 700 մլն դրամի ներդրումը. Գարեգին Բաղրամյան – ShantNews – Շանթ Հեռուստաընկերություն – Լուրեր – Shant TV Online
էլեկտրաէներգիայի սակագնի նվազեցման ի՞նչ գործիքներ կան և ի՞նչ կտա ատոմակայանում շուրջ 700 մլն դրամի ներդրումը. Գարեգին Բաղրամյան
16:02 18.04.2019
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արման Եղոյանն ԱԺ-ում հարց ուղղեց Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի պարտականությունները կատարող Գարեգին Բաղրամյանին՝ հետաքրքրվելով էլեկտրաէներգիայի սակագների նվազեցման հնարավոր եղանակներից:
«Բնակչի վճարից հետո ինչքա՞ն է էլցանցերի մարժան, կարո՞ղ ենք աշխատել տարբեր գործիքներով` սակագինն իջեցնելու համար»,- հարցրեց նա:
Բաղրամյանը նշեց, որ բաշխիչ ցանցերի մարժան մի քանի մասից է ձևավորվում՝ արտադրության միջին գնից, հաշվարկային կենտրոնի ծառայությունից և այլն:
«Հաղորդման ծառայության գինը 1.5-2 դրամ է, մնացած 36 դրամի մեջ մոտ 22 դրամն արտադրության միջին գինն է, այսինքն` վերջնական գնի մեջ մեծ նշանակություն ունի արտադրության միջին սակագնի մեծությունը: Եթե, օրինակ, իրականացվում է ատոմակայանի վերազինման և կյանքի երկարաձգման աշխատանք, որպես վերջնական արդյունք՝ ունենալու ենք ոչ միայն ևս 10 տարվա շահագործման թույլտվություն, այլև 10 տոկոս հզորության ավելացում, դա նշանակում է, որ մոտ 400-500 մլն կվտ/ժամ ավելի հզոր էլեկտրաէներգիա է մուտք արվելու, որը բերելու է իմ նշած 22 դրամի նվազման»:
Եղոյանը հետաքրքրվեց, թե ատոմակայանի հետ կապված գործընթացը ե՞րբ կավարտվի: Բաղրամյանը նշեց, թե 2026-ին կունենանք նորովի վերազինված բաշխիչ ցանցեր, ինչն իր արդյունավետությունը կունենա համակարգի վրա, իսկ ատոմակայանի գործունեության ժամանակավոր դադարեցման պարագայում կկարողանան գնի բարձրացումը կանխել:
«Հաշվի առնելով հանգամանքը, որ 700 մլն դրամի ներդրում են անելու առաջիկա 7 տարիներին, արդյունավետության այնպիսի մեխանիզմներ են գրված, որ մարժան նվազեցվում է: 700 մլն ներդրման արդյունքում 26-ին ունենալու ենք իդեալական բաշխիչ ցանցեր: Էդ սակագնային սխեման, որ մտածված է, ներդրումների ամբողջ բեռը նվազեցված է: Մարժայի նվազեցում չենք ունենա, բարձրացում էլ չենք ունենա: Ատոմակայանի մասով, 19-ին լայնածավալ աշխատանքներ են սպասվում, 20-ին կավարտվեն, այդ ժամանակ էլ բավական երկար ատոմակայանը կանգնում է, և մեծ ծանրաբեռնվածություն է բերում սակագների վրա, բայց կարողացել ենք հաղթահարել և գնային փոփոխություն չունենալ»: