ՄԻԵԴ-ի ամեն ակտից հետո հետևություններ ենք անում. ՀՀ գլխավոր դատախազ
«Գլխավոր դատախազ դարձած առաջին օրվանից հետևողական եմ եղել, որ ՄԻԵԴ-ի կողմից Հայաստանի դեմ կայացված բոլոր գործերով մասնակցող դատախազների բոլոր գործողությունները ծառայողական քննության առարկա դառնան և այդ քննության արդյունքներով կարող է հաստատվել, որ այո´, այդ խախտումները դատախազի համար, դեռևս այն ժամանակ, իր մասնակցության ընթացքում տեսանելի էին և նա պարտավոր էր իրականացնել այլ գործողություն, քան իրականացրել է»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազը, երբ լրագրողը հիշեցրեց, որ տարիներ առաջ Արթուր Դավթյանը հայտարարել էր, որ վճիռների համար պատասխանատվության են ենթարկվելու քննիչներն ու դատախազները:
Գլխավոր դատախազի խոսքերով` խնդիրն այն է, որ պատասխանատվության ենթարկելու համար վաղեմության ժամկետներ կան, թեև դա իրենց համար ոչ միայն անհատական, այլև ընդհանուր հետևանքներ է ունենում:
«Այսինքն` այդ ամեն ակտերից հետո հետևություններ ենք անում, համապատասխան ներքին իրավական ակտեր ենք ընդունում, որ նման խախտումները հետագայում բացառենք, իսկ այս պահին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկված դատախազ չունենք»,- հայտնեց Արթուր Դավթյանը:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ կառավարությունը միջոցներ հատկացրեց արդարադատության նախարարությանը՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռները կյանքի կոչելու համար: