Տիգրան Կարապետյանը՝ նոր ռազմավարության ու ռազմարդյունաբերությունը ՊՆ-ից առանձնացնելու արդյունքների մասին
«Երբ պաշտպանության նախարարությունը «Տարածքներ՝ խաղաղության դիմաց չի լինելու»-ն բերեց օրակարգ, հասարակություն հասկացավ, որ այլ է լինելու պատասխանը, որովհետև Ապրիլյանը ցույց տվեց, որ խրամատում նստելու իրավունք չունենք, շատ փոքր է մեր խորությունը, և, իհարկե, պատասխանը պիտի լինի հարձակողական, և եթե հակառակորդը դիմի նման արկածախնդրության, պատասխանը պիտի լինի խրամատներում չնստելը»,- «Հեռանկար» հաղորդման ընթացքում հայտարարել է ԱԺ պաշտպանության ու անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Տիգրան Կարապետյանը:
Հարցին, թե երեք տարի առաջ եղած անճշտությունները պե՞տք է պարզվեն, ասաց.
«Բանակի հետ կապված խնդիրներն ինձ համար շատ զգայուն են, բայց պետք է հետևություններ անել, պետք է վերլուծենք՝ ի՞նչ եղավ, ինչո՞ւ և վերլուծենք. այն, որ մենք Ապրիլյանում փառահեղ հաղթանակ ենք տարել, թեկուզ որոշակի տարածքներ կորցնելով, հերոսների առջև խոնարհվել է պետք, և այն, ինչ արեց բանակը, գովասանքի է արժանի»:
Խոսելով օրենսդրական դաշտում անելիքների մասին` Կարապետյանը հաստատել է, որ ԱԺ-ն անելիք ունի: Հենց այդ նպատակով է եղել իրենց այցն առաջնագիծ:
«Կան խնդիրներ, որոնք անորոշությունից են առաջանում, մեզ համար նախանշեցինք հարցեր, որոնց ուղղությամբ աշխատելու ենք: Պաշտպանության մասին մեր օրենքը, ամբողջ օրենսդրական բազան պետք է նայել նոր տեսանկյունից: Ինձ համար Ապրիլյանը մի բացթողում ուներ. մենք անընդհատ պատրաստվում էինք նախորդ պատերազմից, ու հիմա մենք պետք է պատրաստվենք ոչ թե Ապրիլյանում ստացած դասերին, այլ հաջորդ պատերազմին»:
Իսկ առանցքայինը, ըստ նրա, լինելու է կառավարության կառուցվածքը: Ռազմարդյունաբերության ոլորտն առանձնացնելը լուրջ արդյունքների կբերի, համոզված է նա:
«Մինչ այսօր ունեցած մեր երկրի ռազմարդյունաբերության մոդելն այն արդյունքները չեն, որ կարող ենք ակնկալել, նոր մոդել ենք ստանում, որտեղ շատ ավելի մեծ գործիքներ կան ոլորտը զարգացնելու համար, վստահ եմ, որ շոշափելի արդյունքներ կունենանք, այսօր էլ ունենք, նոր կառուցվածք ունենալուց հետո լծվելու ենք նոր գործին: Այն ժամանակ ՊՆ-ն ամբողջությամբ վերահսկում էր պրոցեսը, և հասկանալի է, որ հիմնական գործը՝ պաշտպանությունն ապահովել, տուժում է: Մենք պետք է հանենք ՊՆ-ի գործառույթից»:
Նա հավաստիացրել է, որ առաջիկայում ևս ոլորտում ուրախալի լուրեր են լինելու: