Այս ամբողջը մեր ընդհանուր տարածքն է և պետք է խնամքով վերաբերվել. Արարատ Միրզոյան
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը մարտի 23-ին կազմակերպված համապետական շաբաթօրյակին որոշել է միացել կնոջ ու երեխաների հետ: Սրանով պայմանավորված՝ առավոտյան մաքրության աշխատանքներին մասնակցել չեն հասցրել: Արարատ Միրզոյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ այնուամենայնիվ, նախատեսում են մասնացել օրվա ընթացքում կազմակերպվող ծառատունկին: Նա հայտնել է, որ արդեն հասցրել է մասնակցել ծառատունկին:
Անդրադառնալով շաբաթօրյակի անցկացման նպատակին՝ ԱԺ նախագահն ասել է, որ շաբաթօրյակը կրում է երկիրը որպես մեկ ընդհանուր միջավայր ընկալելու ու այդ միջավայրը մաքուր պահելու գաղափարը:
«Մաքրել ընդհանուր հանրային տարածքները, և ընդհանրապես, լավ կլինի՝ չկեղտոտենք, բայց նաև հասկանանք, որ այս ամբողջը մեր ընդհանուր տարածքն է և պետք է խնամքով վերաբերվել»,- ասել է նա:
Նա նաև հայտարարել է, որ երկրում մաքրությունը պահպանելու համար պետք է քաղաքացիների մոտ նման գիտակցություն արթնացնել:
«Եվ նաև տանը դաստիարակչական …Պետք է երեխաներին բացատրել, չէ՞, որ պետք չէ ասենք, որևէ թղթի կտոր նետել էդտեղ, պետք է տանել աղբարկղը»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը:
Նա ասել է, որ խնդրի լուծման համար իրավական կարգավորման նոր մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտություն չկա, քանի որ պատժի մեխանիզմից բացի նպատակին կարելի է հասնել նաև խրախուսման միջոցով:
«Իհարկե, միայն քաղաքացիների հոգատար խնամքն ու վերաբերմունքն էլ բավարար չէ, քաղաքային իշխանություններն էլ պետք է համատեղ աշխատանք տանեն քաղաքի մաքրությունը պահելու համար»,- ասել է ԱԺ նախագահը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչու ոչ բոլոր պատգամավորներն են մասնակցում քաղաքի մաքրության աշխատանքներին, Արարատ Միրզոյանն ասել է, որ սա կամավորական աշխատանք է ու մասնակցում են այն մարդիկ, որոնք ցանկություն ունեն մասնակցելու: