ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովում ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը պատասխանել է «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Մարիա Կարապետյանի մտահոգություններին՝ կապված «Տուբերկուլյոզի դեմ պայքարի ազգային գրասենյակ» ՊՈԱԿ-ում փակցված գնացուցակների և գոյացող հերթերի հետ:
«Բարեբախտաբար, Հայաստանում տուբերկուլյոզը վերանում է, մենք ամեն ինչ անելու ենք այն վերջնականապես հաղթահարելու համար: Ու քանի որ, բարեբախտաբար, տուբերկուլյոզը վերանում է, նաև շնորհիվ այդ ՊՈԱԿ-ի, մենք խնդիր ունենք մեր ունեցած առողջապահական հզորությունները նաև այլ նպատակներով օգտագործելու, այն վերապրոֆիլավորելու թոքաբանության ազգային կենտրոնի, որ կզբաղվի նաև այլ թոքաբանական հիվանդություններով: ՊՈԱԿ-ը լավ բժիշկներ ունի, լավ ենթակառուցվածքներ, ու ճիշտ չի լինի կորցնել այն, գնացուցակի նպատակը նաև այլ պացիենտներ ներգրավելն է»,- ասաց նա:
Թորոսյանը նշեց, որ այս քայլի նպատակը նաև ՊՈԱԿ-ի ֆինանսական վիճակը բարելավելն է: Նախարարը հայտնեց, որ տուբերկուլյոզի դեմ պայքարը շարունակվելու է, ասաց՝ տարեկան 1 մլրդ դրամ են հատկացնում այդ նպատակով ու շարունակելու են ծախսել, իսկ փորձը ցույց է տալիս, որ այդ ծախսերն արդյունավետ են: Թորոսյանի համոզմամբ՝ շուտով պոլիկլինիկաներում տուբերկուլյոզի բուժման կաբինետները վերանալու են, քանի որ կան պոլիկլինիկաներ, որտեղ այդ կաբինետում ունեն 4 բժիշկ, մեկ պացիենտ:
Նախարարը տեղեկացրեց՝ գնացուցակը կոռուպցիայի դեմ պայքարի շրջանակներում է ներդրվել, քանի որ մարդիկ գալիս են ռենտգեն անելու, որովհետև լավ ապարատ կա, մարդիկ բժիշկի գրպանն են դնում այդ գումարը:
«Մենք շրջանառությունը սպիտակեցնելու համար ենք արել»,- ասաց նա:
Դիտարկմանը, թե ՊՈԱԿ-ում իրենց հերթին սպասող հիվանդների մեջ կարող է լինել նաև հղի կին, որը կարող է վարակվել, Թորոսյանը պատասխանեց.
«Համաճարակաբանական տեսանկյունից՝ BK-դրական դիագնոզված անձինք, որ շնչառությամբ կարող են բացիլ արտաշնչել, տանն են շարունակում բուժումը, իսկ ցանկացած այլ հերթում՝ ցանկացած այլ հիմնարկում ոչ մի երաշխիք չկա, որ չկա BK-դրական պացիենտ, որ չի վարակում այլ պացիենտի, այստեղ հակառակը՝ երբ հայտնաբերում ես, ուղարկում ես տուն՝ ստացիոնար բուժման, ավելի քիչ է վարակում, համաճարակաբանական տեսանկյունից հատուկ խնդիր չեմ տեսնում, բայց, իհարկե, հիվանդանոցը պարտավոր է հետևել կանոններին»: