Ցանկանում եմ հատուկ ընդգծել, որ Հայաստանը հավատարիմ է ԼՂ հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը. Միրզոյան
Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը Ռուսաստանի Դաշնային խորհրդում (խորհրդարան) խոսել է Սումգայիթյան ջարդերի տարելիցի, Արցախյան հիմնահարցի և նախօրեին Բաքվում տեղի ունեցած հակահայկական ակցիային ռուսաստանյան որոշ գործընկերների մասնակցության մասին:
Նա ֆեյսբուքյան իր էջում հատված է ներկայացրել ՌԴ Դաշնության խորհրդում իր ելույթից:
«Վերոնշյալ հումանիտար բաղադրիչն առավել արդիական է դառնում հատկապես այս օրերին, երբ ամբողջ աշխարհի հայերը հիշում են սումգայիթյան ջարդերի զոհերին, կոտորածի, որ տեղի է ունեցել ավելի քան 30 տարի առաջ և դարձել է հայերի դեմ ուղղված կոտորածների սկիզբը, որը ազգային լայնամասշտաբ զտումների քաղաքականության սկիզբը դարձավ: Դա հանգեցրեց Բաքվից, Սումգայիթից, Կիրովաբադից և այլ քաղաքներից հայ բնակչության արտագաղթին:
Հարգելի´ գործընկերներ, ցանկանում եմ հատուկ ընդգծել, որ Հայաստանը հավատարիմ է մնում ԼՂ հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանում ձևավորված իրողությունները, հիմնվելով միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների վրա, մասնավորապես՝ ազգերի ինքնորոշման իրավունքի վրա, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության՝ միջազգային հանրության լեգիտիմ մանդատ ունեցող միակ ձևաչափի շրջանակներում: Այս համատեքստում կցանկանայի ընդգծել, որ մենք բարձր ենք գնահատում ՌԴ՝ իբրև ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ-երկրի դերը:
Թանկագի´ն բարեկամներ, ստիպված եմ ցավով արձանագրել, որ չնայած մեր երկրների միջև դաշնակցային գործընկերությանն ու հարաբերությունների բարձր մակարդակին, ինչպես նաև ռուսական կողմի՝ ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված հետևողական ջանքերին, մեր մի քանի ռուս գործընկերներ երեկ մասնակից են դարձել վառ արտահայտված հակահայկական ակցիային, որ անցկացվում էր Բաքվում և ուղղված էր տարածաշրջանում կայունության ու խաղաղության խաթարմանը: Ավելին, ռուս-հայկական խորհրդարանական հանձնաժողովի անդամների մասնակցությունն այս միջոցառմանը արդարացիորեն տարակուսանք է առաջացնում»,- ասել է նա: