Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը, որը Ռուսաստանում է գտնվում այդ երկրի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հրավերով, փետրվարի 26-ին Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահի տեղակալի ժամանակավոր պաշտոնակատար Իգոր Չերնիշենկոյի ուղեկցությամբ այցելել է Անհայտ զինվորի հուշակոթող և հարգանքի տուրք մատուցել Հայրենական Մեծ պատերազմի զոհերի հիշատակին:
Աշխատանքային այցի շրջանակում Ազգային ժողովի նախագահն այցելել է նաև Հայ Առաքելական եկեղեցու Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի թեմի առաջնորդանիստ Սուրբ Պայծառակերպություն եկեղեցի, շրջայց կատարել հայկական կրթօջախում և հանդիպում ունեցել հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Մոսկվա այցի օրակարգը, իշխանությունների դիրքորոշումը մի շարք հարցերի վերաբերյալ: Ազգային ժողովի նախագահը հայ և ռուս ժողովուրդների միջև բարեկամության ամրապնդման համատեքստում ընդգծել է Ռուսաստանում հայ համայնքի հատուկ դերը:
ԱԺ պատվիրակության անդամները և համայնքի ներկայացուցիչները բաց և անկեղծ քննարկում են ծավալել Հայաստանին և Սփյուռքին վերաբերող հասարակական, կրթական, մշակութային մի շարք կարևոր հարցերի շուրջ: