Մտահոգիչ ոչ մի հարց չկար. Հակոբ Արշակյանը՝ «Իմ քայլը» խմբակցության հետ հանդիպման մասին
ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Հակոբ Արշակյանը փետրվարի 22-ին խորհրդարանում էր: Նախարարին հանդիպում-քննարկման էր հրավիրել «Իմ քայլը» խմբակցությունը: Լրագրողների հետ զրույցում նա նշեց, որ հանդիպման նպատակը նոր նախարարության ստեղծման տեսլականն էր, ընդհանրապես՝ քննարկվում էին հարցերը՝ ինչու են այդ նախարարությունը ստեղծում, ինչով է այն զբաղվելու:
«Մտահոգիչ ոչ մի հարց չկար, աշխատանքային քննարկում ունեցանք, ներկայացրեցի առաջնահերթությունները, թե ինչով պետք է զբաղվի նախարարությունը»,- ասաց նա:
Հարցին՝ արդյո՞ք տրանսպորտի ու կապի բաղադրիչը ստվերում չի մնա վերակազմավորումից հետո, Արշակյանը շեշտեց, որ կապը թվային տեխնոլոգիաների մաս է կազմում, նոր նախարարության կազմում է մնալու, տրանսպորտի մասը փոխանցելու են Տարածքային կառավարման նախարարությանը: Նա տեղեկացրեց՝ այս ամբողջ ընթացքում երկու հարցով էլ լրջորեն զբաղվում են: ԱԺ-ում կազմակերպված հանդիպմանն անդրադառնալով՝ նա ասաց, որ սա ապագայի մասին խոսակցություն էր իրենց խմբակցության հետ: Արշակյանը հայտնեց, որ վերակազմավորվող նախարարության անվան մեջ «ռազմարդյունաբերություն» բառը չի մնացել: Լրագրողները հետաքրքրվեցին՝ դա քաղաքական որոշման արդյո՞ւնք է:
«Քաղաքական որոշումը ֆունկցիոնալ առումով այդ գերատեսչության ստեղծումն է, որն իրականացվում է, ինչ վերաբերում է անվանը, դա ուղղակի աշխատանքային բնույթ է կրում»,- ասաց նա՝ շեշտելով, որ անվանման կրճատումը ֆունկցիոնալ առումով չի ազդում նախարարության աշխատանքի վրա:
Նախարարին հիշեցրին՝ օրեր առաջ աշխատանքի մասին հայտարարություն էին տվել, ապա հետաքրքրվեցին՝ դիմողներ եղե՞լ են, արդյո՞ք նորմալ աշխատավարձ նախատեսում են:
«Աշխատավարձը պետք է գերխնդիր չլինի, իհարկե, պետք է ապահովենք նորմալ աշխատավարձ, բայց գերխնդիրը այս պահին միսիոներական լուրջ աշխատանք տանելն է, 1600-ից ավելի դիմումներ ենք ունեցել, հենց ավարտվի դիմումների ներկայացման ժամկետը, գուցե հընթացս, կսկսենք հարցազրույցների շարքը»,- ասաց նա: