Այսօր կառավարության նիստից հետո լրագրողները ՀՀ տրանսպորտի, կապի և ՏՏ նախարար Հակոբ Արշակյանից հետաքրքրվեցին, թե ինչո՞վ է պայմանավորված մի շարք գերատեսչություններից որակյալ կադրերի արտահոսքը: Ի պատասխան՝ նախարարն ասաց.
«Կառավարությունը որդեգրել է որակյալ կադրերին կառավարման ոլորտ բերելու և ի շահ ՀՀ ծառայեցնելու ուղենիշները, գործուն քայլեր են տարվում, բոլոր ընկերություններում կարող եք տեսնել կադրերի սողունություն, որոնք պայմանավորված են բազմաթիվ հանգամանքներով, ամեն կադրի գնալ-գալով չես կարող կարծիք կազմել քաղաքականության մասին»:
Որակյալ մասնագետների՝ հեռանալու վերաբերյալ լրագրողների փաստարկներին նա հակադարձեց.
«Հենց այս կառավարությունը տարբերվում է մյուս կատավարությունից նրանով, որ կարող են լինել տարաձայնություններ, որոնց արդյունքում մարդիկ կարող են գնալ-գալ, եթե չկա քննարկում, դա է ի վնաս ՀՀ քաղաքացիների»:
Ինչ վերաբերում է Արշակյանի ղեկավարած գերատեսչության կառուցվածքին, լրագրողները հետաքրքրվեցին, թե ի՞նչ ճյուղեր է ընդգրկելու այն:
«Ըստ այդ ձևաչափի՝ բարձր տեխնոլոգիաները, թվայնացումը, ռազմարդյունաբերությունը միավորվում և դառնում են նախարարության գերակա ուղղություն»,- նշեց նա:
Նախարարությունը, նախնական քննարկումների համաձայն, կարող է կոչվել բարձր տեխնոլոգիական, արդյունաբերության նախարարություն, թեև Արշակյանը չբացառեց այլ անվանումը:
Խոսելով կառավարության ծրագրի մասին և արձագանքելով դիտարկմանը, թե նրանում քիչ են ներկայացված թվերը՝ նախարարն ասաց.
«Թվեր քննարկվել և առաջադրվել են, ինչ ձևաչափով կհրապարակվեն, կդժվարանամ պատասխանել, ծրագիրը կբնութագրեմ որպես նախաձեռնողական, ռիսկ վերցնելու: Կխնդրեի ոչ թե թվեր, այլ թեզեր ման գալ, և տեսնել՝ ինչ ուղղություն ունի՝ Հայաստանի հետագա զարգացման հետ կապված»: