ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Facebook-ում գրառում է արել՝ անդրադառնալով երկրում տիրող մշակութային խնդիրներին:
«Երեկ Աննայի հետ գնացել էի Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախմբի համերգին՝ նվիրված Կոմիտասի 150-ամյակին: Կոմիտասի 150-ամյակ, Ազգային ակադեմիական երգչախումբ, դիրիժոր՝ Հայաստանի ազգային հերոս Հովհաննես Չեքիջյան, հզորագույն համերգ: Եվ՝ կիսադատարկ դահլիճ:
«Սա մեր մշակութային կյանքի և քաղաքականության իրական երեսն է. ում հարցնես՝ կասեն, որ Կոմիտասը, Չեքիջյանը, Ակադեմիական երգչախումբը մեզ համար ազգային արժեքներ են: Բայց համակարգը կառուցված է այնպես, որ այդ ազգային արժեքի հետ հնարավորինս քիչ մարդ շփվի, քիչ մարդ հարաբերվի:
Որովհետև՝ չէ՞ որ դա բարձր ազգային արժեք է, «ամեն մարդու խելքի բան չէ», կերպարվեստի գլուխգործոցները պետք է պահվեն թանգարանների «պադվալներում» (պահարաններում պահվող ռոկոկո բաժակների նման), որովհետև դրանք արժեք են և ոչ թե ամենօրյա կիրառման և յուրացման բովանդակություն: Թանգարաններ պետք է հնարավորինս քիչ մարդ գնա, կամ ընդհանրապես չգնա: Եվ այսպես շարունակ:
Հենց այս համակարգը վերացնելն է մեր մշակութային քաղաքականության նպատակը: Նոր Հայաստանում մարդը արվեստի, մշակույթի հետ պետք է իրական և մշտական հարաբերությունների մեջ լինի, ազգային արժեքները պետք է մոտ լինեն մարդուն՝ ծնողի, հարազատի, յուրայինի նման:
Եվ այս ընկալումը պետք է սերմանվի դպրոցից: Հենց այս խնդիրը, կամ խնդիրների այս համախումբը պետք է լուծի Կրթության, գիտության և մշակույթի նախարարությունը»,- գրել է վարչապետը:
https://www.facebook.com/nikol.pashinyan/posts/2245445812442468?__xts__[0]=68.ARA_J0DJn1aQOGuQK64Vll7WHkNHHbSZFZM3PHn3ISIqwJb_NYg8nX5ahj91wFfupyJGWHl0-aQYqHvJGemCoJIjH3YipwqCTiKj_aeGzhODvAvqIQ-oHnS5cCopZMU38oDomxoT6Q_GXD2aZEp-D_mo8abtMpT-s_YXeHIfV_XTHY8ds2qHZVP5z41-HhuCiBrcmOo00_SblT_Z5I_eCjdyjV2j0yauqWmK4ctedcv6sI7QECCbYG21tXbQKDd95ohgiwNwZwS2oin2TkhA6CsrSWRm6-2XUr_a2Uilg13ZYHn8mnN5U8b8qT22kLIoEhQus2z0Uvwr0DnClL8nMsvM&__tn__=-R