Հնարավորությունները տեսնում եմ՝ շատ մեծ են. նախագահը` հայ-իտալական գիտական գործակցության վերաբերյալ
Հայ-իտալական գիտական կապերը զարգացման նոր մակարդակում են: Գիտությունների ազգային ակադեմիայում այսօր տեղի է ունեցել Հայաստանի և Իտալիայի գիտական կապերի զարգացմանը նվիրված գիտաժողով, որի ընթացքում զեկույցներ են կարդացվել մասնավորպես քվանտային ֆիզիկայի վերաբերյալ: Գիտաժողովին ներկա է եղել նաև հանրապետության նախագահը. Արմեն Սարգսյանը ևս զեկույց է կարդացել, իսկ մինչ այդ էլ ողջույնի խոսքով է հանդես եկել:
«Հնարավորությունները տեսնում եմ՝ շատ մեծ են: Ուրախ եմ, որ Իտալիայում մեր հանդիպումներից հետո հնարավոր եղավ ոչ միայն այդ համագործակցությունը շարունակել՝ որպես երկխոսություն, այլև իրական դառնա և այսօր Իտալիայի  փաստորեն գիտական հիմնադրամի նախագահն այստեղ է գտնվում, և մենք խոսում ենք լայն շրջանակի համագործակցության մասին և այդ համագործակցությունը լինելու է ոչ թե միայն տրադիցիոն ուղղություններով, այլ 21-րդ դարի ժամանակակից նոր ուղղություններով»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է նախագահը:
Արմեն Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ երկու կողմերն արդեն գործակցության նախնական փաստաթղթեր են ստորագրել: