Հայաստանը մասնակցելու է զենքի ու սպառազինության կարևոր ցուցահանդեսներից մեկին. Տիգրան Կարապետյան
«Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Տիգրան Կարապետյանը հունվարի 17-ին խորհրդարանում անդրադարձավ Հայաստանում ռազմարդյունաբերության զարգացման հեռանկարներին: Նա խոսեց արդեն իսկ արված մշակումների մասին, որոնց խոստացել էր ելույթով անդրադառնալ:
«Մշակումների մի մասն արդեն սպառազինության մեջ է, ոլորտում կուտակված լրջագույն պոտենցիալ կա, օրենսդրական դաշտում այս տարիներին ընդունել ենք օրենքներ, որոնք խրախուսել են դրսից մատակարարումները, այստեղ լուրջ բացթողում ունենք: Հուսով եմ` կարճ, տեսանելի ու շոշափելի ժամանակում բանակում կունենանք սպառազինություն, որը կրելու է «Արտադրված է Հայաստանում» մակնշումը»,- ասաց նա` նշելով, որ իր կյանքի վերջին 18 տարիները կապված են այս ոլորտի հետ:
Կարապետյանն ասաց, որ ոգևորված է, որովհետև լինելու է ռազմարդյունաբերության հեղափոխություն: Նա տեղեկացրեց, որ 6 նոր ընկերության հետ մատակարարման պայմանագիր է կնքվել, և այդ ընկերությունները մատակարարում են սպառազինություն, Հայաստանի Հանրապետությունը փետրվարին Արաբական Միացյալ Էմիրություններում կմասնակցի AidEX ցուցահանդեսին:
«Առաջին անգամ մենք ներկայանալու ենք բավական պատկառելի արտադրանքով, 37 անուն արտադրանք կներկայացվի AidEX-ին, դա աշխարհում զենքի ու սպառազինության կարևոր ցուցահանդեսներից է, վստահ եմ, որ այդ ցուցահանդեսից վերադառնալու ենք պայմանագրերով»,- ասաց նա:
Պատգամավորը նշեց, որ ռազմարդյունաբերության զարգացումը նաև ինքնիշխանության կարևորագույն գրավականներից մեկն է, համոզմունք հայտնեց, որ ոլորտի զարգացումը նաև աշխարհաքաղաքական նշանակություն է ունենալու:
«Նախկին իշխանությունները, ցավոք, վերջին օրերին, ամիսներին փորձում են քննադատել մեր գործադիրին, ասում են` ինչ եք անելու, որ ռազմարդյունաբերություն եք առանձնացնում: Անելու ենք այն, ինչը դուք շարունակաբար` երեք տասնամյակ, փորձում էիք փակել, մենք արդեն արել ենք, հաջողություններ ունենք, ու ավելի քան վստահ եմ, որ դրանք շարունակական են լինելու, հասնելու ենք այն հանգրվանին, որին ձգտում ենք»,- ասաց Կարապետյանը:
Նա նաև հայտնեց, որ վարչապետի կոչին արձագանքելով` ներդրումներ են արվել, և այս պահին Հայաստանում կառուցվում է գործարան, որը ունենալու է նաև ռազմական նշանակություն, զարգանալու են նաև մեքենաշինությունը, ՏՏ ոլորտը, էլեկտրոնիկան, իսկ արդյունքները, ըստ Կարապետյանի, արդեն շոշափելի են: