2018 թվականի ավարտի մոտ Իրանում մեկնարկել է տեղական մշակման 15 կործանիչ ինքնաթիռների հավաքման գործընթացը, և առաջիկա երեք տարում այդ ինքնաթիռները կհամալրեն Իրանի ռազմաօդային ուժերի սպառազինությունը։ Այս մասին հայտարարել է երկրի բանակի Իրանի ՌՕՈՒ հրամանատարը։
Նա տեղեկացրել է, որ «Քոսար» տեսակի առաջին կործանիչն արդեն համալրել է բանկի սպառազինությունը, իսկ մյուս 15 ինքնաթիռները կհամալրեն սերիական արտադրության մեկնարկից հետո։
Այս ինքնաթիռի կառուցմամբ Իրանը փորձում է դադարեցնել կախվածությունը արտաքին մատակարարներից, քանի որ ծանոթ է սեփական ռազմարդյունաբերություն չունենալու դառը փորձին։ Մինչ հեղափոխությունը Իրանը գնում էր ամերիկյան ինքնաթիռներ, որոնց մատակարարումն ու սպասարկումը դադարեցվեց իսլամական հեղափոխությունից հետո։ Ավելի ուշ Իրանը գնում էր խորհրդային-ռուսական ինքնաթիռներ, ինչն արդեն հնարավոր չէ պատժամիջոցների պատճառով։
Արդյունքում երկիրը հիմա հիմնականում օգտվում է հնացած ամերիկյան ու հնացող ռուսական ինքնաթիռներից, որոնց շահագործման ռեսուրսը սպառվում է՝ չնայած բազմաթիվ թարմացումներին։ Արդյունքում Իրանը ստիպված է ունենալ սեփականը՝ ներմուծումից անկախանալու համար։