Քաղաքապետն անդրադարձել է Երևանի բյուջեի քննադատություններին
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն անդրադարձել է մայրաքաղաքի բյուջեի քննադատություններին: Լրագրողների դիտարկմանը, թե ընդդիմախոսները պնդում են, որ բյուջեն սոցիալական ուղղվածություն չունի, քաղաքապետը չի համաձայնել:
«Վստահեցնում եմ՝ մենք ավելի մեծ ուշադրություն ենք դարձնելու սոցիալական կողմին, սա մեկ: Երկրորդ՝ ես ուզում եմ կարճ անդրադառնալ այն հայտարարություններին, թե քչացել են տրանսպորտի ծախսերը. դա շատ պարզ բացատրվել է: Արդեն պրն Սարգսյանը (խմբ.- Երևանի փոխքաղաքապետ) բացատրել է: Մենք ունեինք վարկ, որը սպասարկվել է, և հիմա մենք չունենք վարկ, որ սպասարկվում է Մետրոպոլիտենի հետ կապված, այդքանով նվազել է: Այսինքն՝ միայն այդ վարկով:
Կապված մյուս նվազումների մասին, երկու բառով ուզում եմ անդրադառնալ: Նույն աշխատանքը կատարվելու է, եթե ոչ ավելի, ուղղակի ավելի ցածր գներով: Մենք բացառելու ենք գումարների փոշիացումը, որովհետև մենք մինչև վերջ  գնալու ենք ր հասկանանք՝ ամեն լուման ոնց է ծախսվում, և եթե այդտեղ, կներեք այս բառի համար՝ արանքում, ինչ-որ մի համատիրություն կամ ինչ-որ մի ընկերություն ուզում է համայնքի հաշվին ինչ-որ գումար գրպանել, մենք դա թույլ չենք տա»,- ասել է քաղաքապետը:
Նա անդրադարձել է նաև արտասահմանյան գործուղումների մասով բյուջեով նախատեսված գումարներին, որոնք նախագծով ավելին են, քան նախորդ տարի: Մարությանն ասել է, որ ինքն անձամբ է հետևելու, թե այս կամ այն գործուղումն անհրաժե՞շտ է, թե՞ ոչ:
«Ես ամեն մի գործուղման համար առանձին նայելու եմ՝ դա պե՞տք է, թե՞ ոչ, և մեր անձնակազմը, այսինքն՝ փոխքաղաքապետը, նույնպես ինչ-որ մեկին ինչ-որ տեղ ուղարկելուց պետք է ապացուցի, որ սա անհրաժեշտ է մեր համայնքին»: