Էդուարդ Շարմազանովն արձագանքում է Վիտալի Բալասանյանի հայտարարությանը
Խորհրդարանում այսօր լրագրողները փորձել են պարզել, թե ինչ դիրքորոշում ունի ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը Վիտալի Բալասանյանի այն հայտարարության վերաբերյալ, ըստ որի՝  ընտրություններից հետո ՀՀ-ի և Արցախի միջև ռազմաքաղաքական դաշինք է կնքվելու.
«Ղարաբաղյան հիմնահարցի վերաբերյալ մեր կարծիքը շատ հստակ է՝ էն ինչ-որ խոսվում է, թեկուզ անուղղակի, այսօր տարբեր միջազգային փորձագետների կողմից՝ «տարածքներ՝ խաղաղության դիմաց», մեզ համար անընդունելի է և կտրականապես մերժելի: Մեկ անգամ չէ, որ նշել ենք, որ ղարաբաղյան հարցի լուծման հիմքը պատճառների վերացումն է: Իսկ պատճառները վերացնելու համար Ադրբեջանը նախ և առաջ պետք է ճանաչի ԼՂՀ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ամբողջական իրացումը»,-ասե լ է Շարմազանովը:
Ըստ ԱԺ փոխնախագահի՝ Ադրբեջանը պետք է ճանաչի, որ ԼՂՀ ժողովուրդն է հանրաքվեի միջոցով որոշելու իր ճակատագիրը:
«Այլ կարծիք լինել չի կարող, Ղարաբաղը երբեք չի կարող լինել Ադրբեջանի մաս: Սա փաստ է»,- ասել է Շարմազանովը՝ հավելելով, որ կտրականապես անընդունելի են համարում «տարածքներ՝ խաղաղության դիմաց» տարբերակը:
Ինչ վերաբերում է ռազմաքաղաքական դաշինքին, ապա Շարմազանովի խոսքերով` նման ծրագիր եղել է դեռ Ապրիլյան պատերազմից հետո: Դա նախ առաջարկել է ՀՅԴ-ն, ապա ՀՀԿ-ն: Սերժ Սարգսյանը հանձնարարություններ է տվել դրա առնչությամբ.
«Երբ որ կգա ժամանակը, դրա անհրաժեշտությունը լինի, մենք կխոսենք: Մենք տեսնում ենք շատ լուջ մարտահրավերներ ոչ միայն ազգային անվտանգության, արժեքային համակարգի, այլ նախ և առաջ ղարաբաղյան հիմնահարցում որոշակի ստորջրյա հոսանքներ»,- հավելել  է Շարմազանովը:
Ըստ ԱԺ ներկայիս փոխնախագահի՝ ՀՀԿ-ն մասնակցելու է ընտրությանը՝ հիմքում դնելով այն, որ Արցախի հիմնահարցում միակողմանի զիջում չլինի: Ըստ Շարմազանովի՝ սա ամենևին չի նշանակում, թե ինքն ասում է, որ ներկայիս իշխանությունը գնում է զիջումների.
«Ամենևին, մենք նման դիշովի պոպուլիզմով չենք զբաղվում: Մենք պարզապես ասում ենք, որ կա լուրջ մարտահրավեր և անելու ենք ամեն ինչ, որպեսզի թույլ չտանք արցախյան հարցում որևէ անցանկալի զարգացում: Մենք նաև դեմ ենք այն դիրքորոշմանը, թե Արցախի ժողովուրդը թող որոշի՝ ինչ ուզում է, ո՛չ, սա կնշանակի Արցախին միայնակ թողել մարտահրավերներին դեմ հանդիման: Մենք իրավունք չունենք միայնակ թողել Արցախի ժողովրդին, պետք է շարունակենք լինել Արցախի ժողովրդի անվտանգության երաշխավորը»,- ասել է Շարմազանովը: