Համացանցում այս օրերին տարածվում է հայկական մարտական ռոբոտի աշխատանքը ներկայացնող տեսանյութ, որտեղ սարքը արագ-արագ խուսավարում է, նշանառում ու կրակում։ Այն առայժմ ունի միակ օրինակ, բայց հեղինակները մտադիր են այն զարգացնել ու մատակարարել հայկական բանակին:
Հայկական այս ռոբոտն աշխատում է հեռակառավարումով ու կարող է մարտական խնդիրներ կատարել, կամ ավելի պարզ լեզվով՝ հակառակորդի վրա կրակել հենց մարտի դաշտում, իսկ նրան կառավարող զինծառայողը կմնա թիկունքում՝ թաքստոցում, վտանգից հեռու։
«Այն վտանգավոր գործողությունները, որոնք հիմնականում հիմնականում հատուկ սոտրաբաժանումներն են կատարում առաջին գծում, մենք հույս ունենք, որ կամաց-կամաց այս սարքերը իրենց վրա կվերցնեն այդ ֆունկսցիան, և մարտական կորուստները բավականաչափ կնվազեն», – SHANTNEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց ռոբոտը նախագծած Վահան Իսաջանյանը։
Սարքը կարող է նույնիսկ փակ տարածքներ մտնել՝ շենքեր, թաքստոցներ՝ հակառակորդին բնում խեղդելու համար։ Դրա համար վրան կդրվեն համեմատաբար թեթև զինատեսակներ՝ ավտոմատ ու նռնականետ։
«Նռնականետը օգտագործվելու է ծանր տեխնիկա ոչնչացնելու համար, բայց իր ավելի շաժուն լինելու համար ընդհանրապես ինքնաձիգն է լինելու նրա վրա տեղադրված»,– նշեց նախագծողը։
Սարքը ճարպիկ է ու արագաշարժ, բայց և դիմացկուն է, ինչպես տանկը, չի վախենում փոշուց, ցեխից, անձրևից ու այլ խոչընդոտներից, որ կարող են լինել դաշտային պայմաններում՝ մարտի դաշտում։ Հեռակառավարվում է մինչև 10 կիլոմետր հեռավորության վրա, և հենց այդքան խորության վրա կարող է մարտ վարել հենց թշնամու թիկունքում։
Հիմա մարտական ռոբոտը արհեստանոցում է, և սարքը նախագծող Վահան Իսաջանյանը ցուցադրում է դրա կառավարման ձևը։
«Նրա հիմնական առանձնահատկությունը, նորամուծությունը մյուս անալոգների նկատմամբ այն է, որ մենք կապում ենք օպերատորի գլխի շարժումը (ակնոցը օպերատորը հագնում է աչքերին) անմիջապես զենքի շարժմնան հետ։ Այսինքն մյուս ձեռքերը արդեն լինում են ազատ՝ շասսիի ղեկավարումը իրականացնելու համար։ Ակնոցների մեջ օպերատորը տեսնում է այն, ինչ տեսնում է ռոբոտի վրա տեղադրված տեսախցիկը, իսկ տեսախցիկը նայում է այն ուղղությամբ, որ կողմ թեքված է գլուխը, որ կողմ թեքված է օպերատորի հայացքընշեց Իսաջանյանը։
Ռոբոտը այս ընթացքում փորձարկել են միայն որսորդական զենքով, քանի որ մարտական զենքով փորձարկումների համար անհրաժեշտ է պաշտպանության նախարարության թույլտվությունը։ Նախագծողները մտածում են սարքը բանակին ներկայացնել վերջնական տեսքի բերելուց հետո։ Այդպես էլ սկսել են 5 տարի առաջ․ այն ժամանակ այս սարքը շատ հավակնոտ կթվար, այդ պատճառով էլ սկսել են ինքնուրույն։
«Գործի մոտ 80 տոկոսն արդեն արված է։ Մոտավոր հաշվարկներով 2-3 ամիս, և վերջնական օրինակը պատրաստ կլինի վերջնական փորձարկումների համար»,– հայտնեց նախագծողը։
Նախագծողը վստահեցնում է, որ եթե այս ռոբոտի սերիական արտադրություն սկսվի, այն տասնյակ անգամ էժան կլինի հայկական բանակի համար, քան դրսում արտադրվող տարբերակները, իսկ հեռանկարում այս մարտական ռոբոտը կարող է ընդլայնել իր գործունեությունը ու նույնիսկ մարտ վարել ինքնուրույն։