Հայաստանի կառավարության վաղվա նիստում քննարկվելու է ՀՀ ՊՆ ներկայացրած նախագիծը, որով առաջարկվում է հետաձգել «Պատիվ ունեմ» ծրագրին դիմելու վերջնաժամկետը մինչև նոյեմբերի 30-ը, որպեսզի ցանկացողները կարողանան դիմել ծրագրին։
Նախագծի հիմնավորման մեջ նշվում է, որ «շատ ուսանողներ և դիմորդներ անտեղյակության պատճառով չեն իմացել նման հնարավորության մասին և սահմանված կարգով ու ժամկետում չեն դիմել իրենց հաշվառման վայրի զինկոմիսարիատ»՝ ծրագրի մաս կազմելու համար։
Կա նաև մեկ այլ հիմնավորում, ըստ որի՝ այս տարվա համար սահմանված 500 տեղերը չեն լրացվել։ 243 պայմանագիր կնքվել է ուսանողների հետ, որոնք հետագայում որպես սպա կծառայեն բանակում։ (Նախագծի՝ ավելի վաղ հրապարակված տարբերակում նշվում էր, որ պայմանագիր է կնքվել 254 դիմորդի հետ)։ Իսկ մյուս 257 տեղերի համար ցանկացողները կարող են դիմել մինչև նոյեմբերի սկիզբ։ 2018/2019թթ. ուսումնական տարվա տեղերը բաշխվել էին այսպես․
Սրանք այն ուսումնական տեղերն են, որոնց կարող են հավակնել ուսանողները, որոնք մտադիր են տարկետում ստանալ ուսման համար, ապա ՀՀ ՊՆ հետ պայմանագրի հիման վրա երեք տարի սպայական ծառայություն անցնել Հայաստանի զինված ուժերում՝ այդ ընթացքում ստանալով աշխատավարձ և օգտվելով ՀՀ ԶՈւ սպաների սոցիալական ապահովության բոլոր հնարավորություններից։
«Պատիվ ունեմ» ծրագրով տարկետում ստացողների ուսման վարձը վճարում է Պաշտպանության նախարարությունը, և նրանք իրենց ուսման ամբողջ ընթացքում ստանում են տարկետման հնարավորություն։ Ուսմանը զուգահեռ՝ ծրագրի մասնակիցները դասընթացներ են անցնում վերը նշված ռազմաուսումնական հաստատություններում՝ սպայի որակավորում ստանալու համար։
Այս ծրագրով փաստացի սահմանափակվեց ուսումնական տարկետում ստացողների թիվը, քանի որ գիտությամբ զբաղվելու հիմնավորմամբ բանակից խուսափող երիտասարդները, ըստ ԿԳՆ տվյալների, այսպես թե այնպես, զորակոչային տարիքից դուրս գալուց հետո չէին զբաղվում գիտությամբ։