«Էսօր Հայաստանում հաստիքով կա 4500 գիտնական: Խորհրդակցություններ են եղել, ես ասել եմ, որ ինձ հստակ ասեն, թե ինչ գիտական արդյունք են տալիս 4500 գիտնականները: Ես չեմ ասում, որ այդ գիտնականներն արդյունք չեն տալիս, բայց մենք չգիտենք՝ էդ գիտնականներին մենք ինչ պատվեր ենք տալիս, և նրանք ինչպես են վերադարձնում այդ պատվերը»,- ԱԺ-ում ասել է վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը և հավելել, որ պետք է հասկանալ՝ մենք կեղծ հաստիքների պրոբլեմներ ունե՞նք, թե՞ չունենք:
Անդրադառնալով սոցիալական նպաստների թեմային՝ Փաշինյանը ներկայացրեց, որ 360 հազար նպաստառու անձ ունենք.
«Բայց էսօր բացահայտումներ են տեղի ունենում, որ հազարավոր մարդիկ չգիտեն, որ իրենք նպաստառու են: Իսկ փարոսի տնօրեններն ու քաղաքապետներն իրենց փողերը ստանում են ու յուրացնում»,- շեշտել է Փաշինյանը:
Ըստ Փաշինյանի՝ նման պարագայում իներցիայով առաջնորդվելը ճիշտ մոտեցում չէ:
«Մեր մշակույթի և գիտության խնդիրն այն է, որ մեր գիտությունն ու իրականությունն իրարից կտրված են: Մեր գիտությունն ու տնտեսությունն իրար հետ կապ չունեն: Երբ որ այդ կապը կստեղծենք՝ մեր գիտնականները ոչ թե պետության աշխատավարձի հույսին կլինեն, այլ շատ կոնկրետ գործառույթային պայմանագրերով ծանրաբեռնված կլինեն»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը և հավելել, որ հիմա մենք չենք կարող մտածել, որ 100 կամ 80 հազար աշխատավարձ տալով կարող ենք գիտության հարց լուծել: