Ապրիլի 1-ին, նշվում է Թռչունների միջազգային օրը: Այն նվիրված է աշխարհում թռչունների պահպանմանը և էկոհամաակարգերում դրանց կարևոր դերի ճանաչմանը։ Այս մասին հայտնել են «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ից:
Թռչունները պարզապես գեղեցիկ արարածներ չեն, այլ կենսական նշանակություն ունեն էկոլոգիական հավասարակշռության պահպանման և առողջ շրջակա միջավայրի ապահովման գործում։
Թռչունները զգալիորեն նպաստում են բնական գործընթացներին, ինչպիսիք են սերմերի ցրումը, վնասատուների դեմ պայքարը և փոշոտումը։
Սնվելով միջատներով և այլ վնասատուներով՝ թռչունները օգնում են նվազեցնել քիմիական թունաքիմիկատների կարիքը՝ օգուտ տալով ինչպես գյուղատնտեսությանը, այնպես էլ բնական միջավայրերին։
Բացի այդ, թռչունների շատ տեսակներ առանցքային դեր են խաղում սերմերի ցրման գործում՝ նպաստելով անտառների և այլ բնակավայրերի վերականգնմանը։
Այնուամենայնիվ, թռչունների պոպուլյացիան բախվում է աճող սպառնալիքների՝ կապված ապրելավայրերի ոչնչացման, կլիմայի փոփոխության և մարդու գործունեության հետ։
Թռչունների և նրանց ապրելավայրերի պաշտպանությունը կարևոր է այս կենսական էկոլոգիական գործընթացների շարունակությունն ապահովելու համար։
Հայաստանում մենք բախտ ունենք հյուրընկալելու թռչունների բազմազան տեսակներ: