ԱՄՆ-ը կշարունակի աջակցել Թայվանին կղզու ինքնապաշտպանությունը պահպանելու համար – ShantNews – Շանթ Հեռուստաընկերություն – Լուրեր – Shant TV Online
Միացյալ Նահանգները կշարունակի աջակցել Թայվանին պաշտպանական կարողությունները պահպանելու հարցում։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից ԱՄՆ զինված ուժերի շտաբների պետերի կոմիտեի (CHS) նախագահի պաշտոնում առաջադրված Դեն Քեյնը։
«Եթե հաստատվի, ես կշարունակեմ աջակցել մեր ջանքերին՝ ապահովելու համար, որ Թայվանը կարողանա պահպանել բավարար ինքնապաշտպանական կարողություններ»,-ասել է Քեյնը՝ գրավոր պատասխանելով ԱՄՆ օրենսդիրների հարցերին, որոնք պատրաստվել էին Սենատի Զինված ծառայությունների հանձնաժողովի առջև նրա հաստատման լսմանը:
Միացյալ Նահանգները 1979 թվականին խզեց դիվանագիտական ​​հարաբերությունները Թայվանի հետ և հաստատեց դրանք Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության հետ։ Հռչակելով «մեկ Չինաստանի» քաղաքականությունը՝ Վաշինգտոնը միևնույն ժամանակ շարունակում է կապեր պահպանել Թայբեյի վարչակազմի հետ։ ԱՄՆ-ը Թայվանի զենքի գլխավոր մատակարարն է։
Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության տվյալներով՝ մի քանի տարիների ընթացքում կղզի ամերիկյան ռազմական մատակարարումների ընդհանուր արժեքը գերազանցել է 70 միլիարդ դոլարը։