Բանգկոկում աշխատողները զանգվածաբար լքել են մի քանի կառավարական շենքեր՝ հերթական երկրաշարժի մասին լուրերի ֆոնին, ասել է քաղաքապետ Չաթչաթ Սիթիֆանը The Reporters առցանց հեռուստաալիքով և այլ լրատվամիջոցներով հեռարձակված ճեպազրույցում:
«Դա որպես այդպիսին տարհանում չէր, ավելի շուտ մարդիկ գերհուզված էին, ավելի շատ խուճապի էր նման: Բոլորին խնդրում եմ զերծ մնալ ավելորդ հուզմունքից և էմոցիաներով թելադրված գործողություններից, քանի որ խուճապն ավելի մեծ վտանգ է, քան նոր երկրաշարժի չհաստատված վտանգը»,- ասել է նա։
Քաղաքապետը նշել է, որ մարդկանց հուզական արձագանքը հասկանալի է, քանի որ Թաիլանդը և հատկապես Բանգկոկը երբեք սեյսմիկ ակտիվ գոտի չեն եղել և երկրաշարժերի հետևանքով ավերածություններ չեն ապրել։
«Բանգկոկում երկրաշարժ չի եղել: Առավոտյան ժամը 10-ի սահմաններում հետցնցումներից մեկն է տեղի ունեցել Մյանմայում, դա ստորգետնյա ցնցում է եղել 3,7 մագնիտուդով, և այն չի ազդել Թաիլանդի, առավել ևս Բանգկոկի տարածքի վրա»,- ընդգծել է վարչակազմի ղեկավարը։