Դուշանբեն և Բիշքեկը փոխանակել են սահմանային պայմանագրի վավերացման փաստաթղթերը – ShantNews – Շանթ Հեռուստաընկերություն – Լուրեր – Shant TV Online
Տաջիկստանի և Ղրղզստանի նախագահներ Էմոմալի Ռահմոնը և Սադիր Ջափարովը ստորագրել են երկու երկրների միջև սահմանային պայմանագրի վավերացման փաստաթղթերի փոխանակման արձանագրություն։ Արարողությունը տեղի է ունեցել Տաջիկստանի Սուղդի շրջանի վարչական կենտրոնում՝ Խուջանդում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ի թղթակիցը։
Մարտի 13-ին Ռախմոնն ու Ջապարովը վիճելի տարածքների շուրջ հանրապետությունների միջև գրեթե 23 տարվա բանակցություններից հետո Բիշքեկում ստորագրեցին սահմանային համաձայնագիր։ Ավելի ուշ այն վավերացվել է երկու երկրների խորհրդարանների կողմից։
Ղրղզստանի և Տաջիկստանի սահմանի երկարությունը մոտ 980 կմ է։ Դրա սահմանազատման շուրջ բանակցությունները շարունակվում են 2002 թվականի դեկտեմբերից: