Իրանը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին ուղղված պատասխան նամակում մերժել է միջուկային ծրագրի շուրջ Վաշինգտոնի ուղիղ բանակցությունները Թեհրանի հետ: Բանակցությունների պատուհանը բաց է միայն երրորդ երկրների միջնորդությամբ, հայտարարել է Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը։
«Այս պատասխանում թեև մերժվեց երկու երկրների միջև ուղիղ բանակցությունների հարցը, սակայն նշվեց, որ անուղղակի բանակցությունների ճանապարհը բաց է, և ընդգծվեց, որ Իրանը երբեք չի խուսափել բանակցություններից և միայն պարտավորությունների խախտումը Վաշինգտոնի կողմից խնդիրներ է առաջացրել այս ճանապարհին, որոնք անշուշտ պետք է փոխհատուցվեն և վստահությունը ԱՄՆ-ի նկատմամբ պետք է վերականգնվի։ Հենց ԱՄՆ-ի այս պահվածքն է որոշելու բանակցությունների հետագա ուղին»,- Փեզեշքիանի խոսքերն է փոխանցում իրանական IRNA գործակալությունը։
Մարտի սկզբին Թրամփը հայտնել էր, որ նամակ է ուղարկել Իրանի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիին, որում նշել է, որ կնախընտրեր Թեհրանի հետ գործարք կնքել Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ։
Ավելի ուշ ԱՄՆ նախագահն ասել է, որ Վաշինգտոնը դիտարկում է Իրանի միջուկային խնդրի լուծման երկու հնարավոր ճանապարհ՝ ռազմական կամ դիվանագիտական՝ ընդգծելով, որ նախընտրում է բանակցությունները։ Axios պորտալը, հղում անելով աղբյուրներին, մարտի 19-ին հայտնել է, որ Թրամփը Իրանի գերագույն առաջնորդին ուղղված նամակում միջուկային նոր համաձայնագրի կնքման վերջնաժամկետ է սահմանել երկու ամիս։