Սիյարտոն դիտարկում է Ռուսաստանի Դաշնության և ԱՄՆ-ի միջև Ուկրաինայում կարգավորման հիմնական պայմանավորվածությունները – ShantNews – Շանթ Հեռուստաընկերություն – Լուրեր – Shant TV Online
Սիյարտոն դիտարկում է Ռուսաստանի Դաշնության և ԱՄՆ-ի միջև Ուկրաինայում կարգավորման հիմնական պայմանավորվածությունները
Ռուսաստանի Դաշնության և ԱՄՆ-ի միջև համաձայնագրերը որոշիչ կլինեն Ուկրաինայի հակամարտության կարգավորման հարցում և կընդունվեն բոլոր շահագրգիռ կողմերի, այդ թվում՝ Կիևի կողմից։ Դրանում վստահություն է հայտնել Հունգարիայի արտաքին գործերի և արտաքին տնտեսական կապերի նախարար Պետեր Սիյարտոն՝ մեկնաբանելով Սաուդյան Արաբիայում ռուս-ամերիկյան բանակցությունները, ինչպես նաև իր վերջին այցերը Մոսկվա և Վաշինգտոն։
Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ը բանակցում է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի հետ զուգահեռ, սակայն հիմնական դերը պետք է խաղան երկու մեծ տերությունների միջև պայմանավորվածությունները։
«Ֆորմալ առումով մենք խոսում ենք ամերիկա-ռուսական համաձայնագրի մասին, բայց ակնհայտ է, որ ամերիկացիները անընդհատ բանակցում են ուկրաինացիների հետ, որոնք այսպես թե այնպես, ամբողջ բանակցային գործընթացի մաս են կազմում, և բոլորը դա կընդունեն, քանի որ ոչ ոք չի կարողանա դեմ գնալ ռուս-ամերիկյան համաձայնությանը», -ասել է արտգործնախարարը YouTube-ի Ultrahang ալիքին տված հարցազրույցում։
Սիյարտոն կարծում է, որ Եվրամիությունը, որի ղեկավարները շարունակում են աջակցել Ուկրաինայում հակամարտության շարունակմանը, նույնպես հարկադրված կլինի ընդունել այդ համաձայնությունները։ Այդ ընթացքում Բրյուսելը դուրս է մնացել Ուկրաինայի հարցով բանակցություններից, որոնք վարում են Ռուսաստանը և ԱՄՆ-ը։