Ամերիկացի կոնգրեսականները Դոնալդ Թրամփի վարչակազմին կոչ են անում պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի դեմ՝ Արցախում էթնիկ զտում իրականացնելու համար: Համապատասխան դիմումն ուղղվել է Պետքարտուղարությանը:
Ովքե՞ր են նախաձեռնողները: Թեմայի շուրջ «Հորիզոնի» տաղավարում մանրամասներ է ներկայացրել Արտյոմ Երկանյանը:
«Պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին դիմել են 60 կոնգրեսականներ՝ կոչ անելով օգտագործել «Ազատության աջակցության ակտի» հայտնի 907 ուղղումը և Ադրբեջանին այլևս ոչ մի տեսակի ռազմական օգնություն չցուցաբերել:
Պատճառը, ինչպես ասվում է այդ դիմումում՝ ավելի քան 120.000 հայերի հանդեպ իրականացված էթնիկ զտումն է, Հայաստանի սուվերեն տարածքների օկուպացիան և հայ ռազմագերիների անօրինական կալանավորումն ու նրանց հանդեպ դաժան վերաբերմունքը: Նախաձեռնողները 4 կոնգրեսականներ են»,- ասել է Արտյոմ Երկանյանը:
Ի՞նչ կտա այս նախաձեռնությունը: Ինչպե՞ս է վարչակազմը վերաբերվում նման նախաձեռնություններին:
Մարտի 31-ին ՀՀ ԱԳՆ-ում կայացել է Արարատ Միրզոյանի հանդիպումը Չեռնոգորիայի արտաքին և եվրոպական գործերի փոխվարչապետ Ֆիլիպ Իվանովիչի հետ։ Զրուցակիցները գոհունակությամբ նշել են վերջին տարիներին Հայաստանի և Չեռնոգորիայի միջև քաղաքական երկխոսության ակտիվ դինամիկան, ինչպես նաև առանձին ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման ուղղությամբ ներդրված համատեղ ջանքերը: Մասնավորապես, ընդգծվել են իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման, զբոսաշրջության ոլորտում ծավալների նշանակալի ավելացման, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների […] ...
ՔՏՀԱ տեսչական մարմնում տեղի է ունեցել աշխատանքային խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են վերահսկողական աշխատանքների վերաբերյալ կարևոր հարցեր