ԱՄՆ-ի առևտրի նախարարությունը արտահանման սահմանափակումներ է մտցրել Իրանից, Չինաստանից, Արաբական Միացյալ Էմիրություններից, Պակիստանից և Հարավային Աֆրիկայից 70 կազմակերպությունների նկատմամբ։ Այս մասին ասվում է երեքշաբթի օրը հրապարակված ծանուցման մեջ, որը ԱՄՆ կառավարության պաշտոնական փաստաթղթերի հավաքածու է Դաշնային ռեգիստրում։
Նշվում է, որ Առևտրի նախարարության Արդյունաբերության և անվտանգության բյուրոն սահմանափակումներ է մտցնում 70 կազմակերպությունների նկատմամբ, այդ թվում՝ 42 ընկերության՝ Չինաստանից, 19-ը՝ Պակիստանից, 4-ը՝ ԱՄԷ-ից, 3-ը՝ Հարավային Աֆրիկայից և ևս 2-ը՝ Իրանից։
«Այդ սուբյեկտները ԱՄՆ կառավարության կողմից ճանաչվել են որպես Միացյալ Նահանգների ազգային անվտանգության կամ արտաքին քաղաքականության շահերին հակասող»,-ասվում է փաստաթղթում։
Ներդրվող սահմանափակումների արդյունքում մատակարարները չեն կարողանա ամերիկյան ապրանքներ ուղարկել ԱՄՆ Առևտրի նախարարության կողմից պատժամիջոցների ենթարկված իրավաբանական անձանց՝ առանց նախապես հատուկ լիցենզիա ստանալու։