ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն երեքշաբթի օրը Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանի հետ հանդիպման ժամանակ ընդգծել է, որ Վաշինգտոնը Անկարային խնդրում է նպաստել Ուկրաինայում և Կովկասում խաղաղությանը։ Այս մասին ասված է Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայության ղեկավար Թեմմի Բրյուսի գրավոր հայտարարության մեջ։
Նա ասել է, որ Ռուբիոն և Ֆիդանը քննարկել են «անվտանգության և առևտրի հիմնական հարցերի շուրջ համագործակցությունը»: «Պետքարտուղարը խնդրել է Թուրքիային աջակցել Ուկրաինայում և Անդրկովկասում խաղաղության հաստատմանը»,-նշվում է փաստաթղթում։
Ինչպես նշել է Բրյուսը, Ռուբիոն նաև «ընդգծել է սերտ համագործակցության անհրաժեշտությունը՝ աջակցելու կայուն, միասնական և խաղաղ Սիրիային, որը չի լինի միջազգային ահաբեկչության հիմք կամ հարթակ Իրանի ապակայունացնող գործողությունների համար»։
Բացի այդ, ԱՄՆ պետքարտուղարը «անհանգստություն է հայտնել Թուրքիայում վերջին ձերբակալությունների ու բողոքի ցույցերի կապակցությամբ»։
Ֆիդանը մարտի 20-ին ասել է, որ Թուրքիան պատրաստ է իր ներդրումն ունենալ Ուկրաինայում հրադադարի շուրջ համաձայնության հասնելու գործում։ Նրա կարծիքով՝ հարցերի մեծ մասը, որոնք քննարկվում են Ուկրաինայի կարգավորման հետ կապված, վերաբերում են անվտանգության երաշխիքներին։