Աբխազիայում կայացել է նախագահական արտահերթ ընտրությունների առաջին փուլը: Այն թեժ մթնոլորտում է անցել: Քվեարկության արդյունքների հրապարակումից հետո չճանաչված հանրապետությունում որոշ ուժեր հակահայկական կազմակերպված արշավ են սկսել՝ մեղադրելով աբխազահայերին ընտրությունները իրենց շահերին ծառայեցնելու մեջ:
Ո՞րն է հիմքը այս մեղադրանքների: Թեմային՝ «Հորիզոնի» տաղավարում անդրադարձել է Արտյոմ Երկայանը:
«Ընտրությունների 2-րդ փուլ են անցել պրոռուսական թեկնածու Բադրա Գումբան և ընդդիմադիր Ադգուր Ադզիմբան, որին, համենայն դեպս ռուսական մամուլը ներկայացնում է որպես պրոթուքական թեկնածու:
Եվ ահա պարզվել է, որ այն ընտրատարածքներում, որտեղ բնակչության մեծ մասը էթնիկ հայեր են, բավական, զգալի տարբերությամբ հաղթել է պրոռուսական թեկնածու Բադրա Գումբան:
Դա հենց պատճառ դարձավ, որ ընդդիմության որոշ ներկայացուցիչներ սկսեցին մեղադրել հայերին, թե իրենք են մեղավոր, որ այդպես է, թե հայերը չէ, որ պետք է որոշում կայացնեն, թե ով պետք է լինի Աբխազիայի ղեկավարը և այլն:
Հայակական որոշ գյուղերի գյուղապետեր խոստովանեցին, որ իրենց վրա լուրջ ճնշում է գործադրվել, որ իենց փորձել են վախեցնել, որպեսզի ընտրություններում հասնեն իրենց անհրաժեշտ ցանկալի արդյունքին»,- ասել է Արտյոմ Երկանյանը:
Ինչպե՞ս են արձագանքում իշխանությունն ու գլխավոր մրցակիցները: Ովքե՞ր են իրականում կանգնած այս ամենի ետևում: