Երեխաները կպչում են հեռախոսներին, քանի որ նրանք հաճելի զգացողությունների պակաս ունեն, ասում է հոգեբան Ալեքսանդրա Ֆոկինան:
Հոգեբանը նշել է, որ եթե երեխան նախընտրում է մուլտֆիլմեր դիտելը և էլեկտրոնային խաղեր խաղալը «կենդանի» հաղորդակցության փոխարեն, ապա ծնողները պետք է մի քանի պարզ տեխնիկա օգտագործեն՝ երեխային համացանցային իրականությունից հետ բերելու համար։ Նա նախ խորհուրդ է տվել երեխաներին ամեն անգամ գովաբանել, երբ նրանք զբաղված չեն գաջեթներով, օրինակ՝ հիանալ նրանց ստեղծագործական ունակություններով և չխնայել հաճելի խոսքերը։
Ֆոկինայի խոսքերով՝ երեխաներին հաճախ են «կցում» էլեկտրոնային սարքերին նաև այն պատճառով, որ դա հարմար է ծնողների համար։
«Մտածեք այդ մասին, միգուցե դուք եք «մոտեցնում» երեխաներին գաջեթին, երբ ուժ կամ տրամադրություն չունեք նրանց հետ շփվելու համար», – զգուշացրել է փորձագետը:
Նա խորհուրդ է տվել, որ ծնողները փոխեն իրենց վարքագիծը, ինչը դրականորեն կազդի նաև ընտանիքի կրտսեր անդամների վրա։
«Գաջեթների կարիք են զգում տպավորությունների պակաս ունեցող երեխաները»,- ընդգծել է փորձագետը։
Հայրերին ու մայրերին նա խորհուրդ է տվել երեխային ապահովել հաճելի հույզերով, օրինակ՝ խաղալ նրանց հետ կամ առաջարկել հանգստի ու ժամանցի նոր տարբերակներ։
Փորձագետը նշել է նաև մի անսովոր տեխնիկա, որը երեխաներին կշեղի հեռախոսից, քանի դեռ նրանց ծնողները տանը չեն: Նա խորհուրդ է տվել նրանց խնդրանքներով և ցանկություններով գրառումներ թողնել:
«Օրինակ. «Սիրելի երեխաներ, խնդրում եմ ձեզ մտածել և նկարել հինգ զբաղմունքներ, որոնք ավելի հաճույքով կվայելեք, քան պլանշետով խաղալը: Ես սիրում եմ ձեզ․ հայրիկ», – եզրափակել է Ֆոկինան: