Այս տարի մեկնարկած «Պատիվ ունեմ» ծրագիրը, որով բուհերի ուսանողներին հնարավորություն է տրվելու ուսումնական տարկետում ստանալ՝ հետո սպայական աստիճանով ծառայության անցնելու պայմանով, շարունակվելու է նաև աշնանը։ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը նախագիծ է առաջարկել, որով ծրագրին դիմելու ժամկետը միայն այս տարվա համար երկարաձգվում է մինչև 2018 թվականի նոյեմբերի 1-ը։
Նախագծի հիմնավորման մեջ նշվում է, որ «շատ ուսանողներ և դիմորդներ անտեղյակության պատճառով չեն իմացել նման հնարավորության մասին և սահմանված կարգով ու ժամկետում չեն դիմել իրենց հաշվառման վայրի զինկոմիսարիատ» ծրագրի մաս կազմելու համար։
Կա նաև մեկ այլ հիմնավորում, ըստ որի՝ այս տարվա համար սահմանված 500 տեղերը չեն լրացվել։ 254 պայմանագիր կնքվել է ուսանողների հետ, որոնք հետագայում որպես սպա կծառայեն բանակում։ Իսկ մյուս 246 տեղերի համար ցանկացողները կարող են դիմել մինչև նոյեմբերի սկիզբ։ 2018/2019թթ. ուսումնական տարվա տեղերը բաշխվել էին այսպես․
Սրանք այն ուսումնական տեղերն են, որտեղ կարող են հավակնել ուսանողները, որոնք մտադիր են տարկետում ստանալ ուսում ստանալու համար, ապա ՀՀ ՊՆ հետ պայմանագրի հիման վրա երեք տարի սպայական ծառայություն իրականացնել Հայաստանի զինված ուժերում՝ այդ ընթացքում ստանալով աշխատավարձ և օգտվելով ՀՀ ԶՈւ սպաների սոցիալական ապահովության բոլոր հնարավորություններից։
«Պատիվ ունեմ» ծրագրով տարկետում ստացողների ուսման վարձը վճարում է պաշտպանության նախարարությունը, և նրանք իրենց ուսման ամբողջ ընթացքում ստանում են տարկետման հնարավորություն։ Ուսմանը զուգահեռ՝ ծրագրի մասնակիցները դասընթացներ են անցնում վերը նշված ռազմաուսումնական հաստատություններում սպայի որակավորում ստանալու համար։
Այս ծրագրով փաստացի սահմանափակվեց ուսումնական տարկետում ստացողների թիվը, քանի որ գիտությամբ զբաղվելու հիմնավորումով բանակից խուսափող երիտասարդները, ըստ ԿԳՆ տվյալների, այսպես թե այնպես, զորակոչային տարիքից դուրս գալուց հետո չէին զբաղվում գիտությամբ։