Չինաստանը զենք է ստեղծել, որը նման է «Մահվան աստղին»
22:00 01.01.2025
Չինացի գիտնականները մշակել են համաժամացման համակարգ՝ մի քանի աղբյուրներից միկրոալիքային ճառագայթումը կոնվերգենտորեն միավորելու համար մեկ հզոր էներգիայի ճառագայթում՝ թիրախի վրա հարձակվելու համար:
Ինչպես գրում են South China Morning Post-ի լրագրողները, նոր տեխնոլոգիան հիշեցնում է Ջորջ Լուկասի «Աստղային պատերազմներ» ֆիլմի «Մահվան աստղ» զենքը։
Այս գաղափարը համարվում էր դժվար իրագործելի, քանի որ տարբեր հաղորդման հարթակներից էլեկտրամագնիսական ալիքները պետք է հասնեն նույն տեղը, նույն ժամանակին և նույն ձևով, որպեսզի հասնեն ուժերի արդյունավետ համակցության:
Չինացի գիտնականներն ու ինժեներները հաղթահարել են այս խոչընդոտները՝ ճշգրիտ կառավարելով և համաժամացնելով այս գործողության մեջ օգտագործվող միկրոալիքային արձակիչների դիրքն ու ժամանակը, որոնք պահանջում են դիրքավորման սխալների կրճատում մինչև մի քանի միլիմետր և ժամանակի համաժամացման ոչ ավելի, քան 170 պիկովայրկյան: Մասնագետները ստեղծել են յոթ փոխանցող մեքենաներից բաղկացած համակարգ։
Փորձերը հաստատել են, որ սարքը կարող է արդյունավետորեն խցանել արբանյակային ազդանշանները: