Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարությունը պատրաստվո՞ւմ է գնահատական տալ տեղի մարդատար ինքնաթիռի կործանման հետ կապված:
Թեմային՝ «Հորիզոնի» տաղավարում անդրադարձել է Արտյոմ Երկանյանը.
«Առայժմ քաղաքական ղեկավարության կողմից որևէ գնահատական չի հնչել, սակայն նախագահի աշխատակազմը, հավանաբար լիազորել է հայտարարությամբ հանդես գալ մեջլիսի պատգամավոր, միջազգային հարաբերությունների կոմիտեի անդամ Ռասիմ Մուսաբեկովին, և նրա հայտարարությունները կարող ենք պաշտոնական տեսակետ համարվել:
Հարցազրույցում նա ասել է, որ ադրբեջանական ինքնաթիռը խոցվել է ռուսական ՀՕՊ ծառայությունների կողմից և որ դա այլևս հնարավոր չէ ժխտել:
Նա մեղադրել է ռուսական կողմին իրողությունը թաքցնելու փորձեր ձեռնարկելու մեջ և պահանջել է, որ Մոսկվան նախ ներողություն խնդրի, 2-րդը՝ երաշխիքներ ապահովի, որ մեղավորները պատժվելու են և 3-րդը՝ հատուցում վճարի Ադրբեջանին: Մուսաբեկովն իրեն թույլ է տվել բացառիկ սպառնալիք Մոսկվայի հասցեին, մեջբերեմ նրա խոսքերը.
«Եթե այդ ամենը չարվի, մեր հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ կանցնեն այլ տիրույթ»:
Մուսաբեկովը զուգահեռ է անցկացրել տեղի ունեցածի և 2020թ.-ի նոյեմբերին տեղի ունեցածի հետ, երբ ադրբեջանական զինված ուժերը խոցել էին ռուսաստանյան ռազմական ուղղաթիռը, այն էլ Հայաստանի օդային տարածքում: Մուսաբեկովը պնդում է, որ այդ միջադեպից հետո Ադրբեջանն արել է այն ամենը, ինչ պարտավոր է եղել, այդ թվում՝ պատժել մեղավորներին:
Իրականում պատժել է, թե ոչ, մինչ օրս հայտնի չէ, քանի որ ռուսական կողմն ինչ-որ երաշխիքներ կամ զիջումներ ստանալուց հետո համաձայնել է աղմուկ չբարձրացնել և այդ հարցն այսպես անցել, «ջրվել» գնացել է»:
Իսկ Իլհամ Ալիևը տեղի ունեցածի մեջ մեղքի իր բաժինը չի՞ ընդունում: Չէ՞ որ եթե նա չկարգադրեր  ցամաքային սահմանները փակ պահել, ողբերություն կարող էր նաև չլինել։ Ի՞նչ են պատրաստվում անել Մոսկվայում առաջացած խնդիրը լուծելու համար: Բաքվի իշխանությունները ինչ-որ կերպ գնահատեցի՞ն այն, որ Հայաստանի ղեկավարը ցավակցություն հղեց:
Ամբողջական հարցազրույցը՝ տեսանյութում։