ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի քննարկմանն է ներկայացվել բանաձևի նոր նախագիծ, որը պատժամիջոցներ է ենթադրում Ադրբեջանի դեմ: Հիմքը Արցախում իրականացված էթնիկ զտումն է ու Հայաստանի դեմ ագրեսիան:
Ովքե՞ր են նախաձառնողները ու ի՞նչ մանրամասներ են հայտնի բովանդակության մասին: Թեմային՝ «Հորիզոնի» տաղավարում անդրադաձել է Արտյոմ Երկանյանը․
«Երկկուսակցական նախաձեռնություն է: Համահեղինակը Միչիգանը ներկայացնող դեմոկրատ սենատոր Գարի Փիթերսն է, ով անցած տարվա նոյեմբերին նախաձեռնել էր Հայաստանի աջակցության ակտը, և Հանրապետական սենատոր Բիլ Քեսիդին, ով Լուիզիանան է ներկայացնում:
Փաստաթղթում շարադրված են հիմնական կետերը. առաջինը՝ պատժամիջոցներ թիրախային այն ադրբեջանցիների նկատմամբ, ովքեր առնչություն են ունեցել Արցախում կատարված մարդկության դեմ հանցանքներին:
Երկրորդը՝ Արցախի հայության հայրենիք վերադառնալու միջազգային երաշխիքներ:
Այնուհետ Հայաստանում օթևան գտած արցախցի փախստականներին աջակցության ցուցաբերում:
Անվտանգության ոլորտում համագործակցություն՝ անվտանգային խնդիրների լուծման համար Հայաստանին աջակցություն:
Դիմվանագիտական ջանքեր՝ Ադրբեջանում պահվող գերիներին ազատ արձակելու համար և դիվանագիտական ջանքեր՝ Արցախում հայկական ժառանգությունը պաշտպանելու համար:
Սրանք հիմնական կետերն են: Այդ փաստաթղթի համանախաձեռնող Բիլ Քեսիդին մեկնաբանելով փաստաթուղթը, ասել է, որ Արևմուտքը վախենում է Իլհամ Ալիևի շանտաժից, ով օգտագործում է նավթային գործոնը, մեջբերեմ նրա խոսքը.
«Ադրբեջանը Եվրոպային պատանդ է պահում, բայց Լուիզիանայում բավարար նավթ կա Եվրոպայի խնդիրները լուծելու համար, մենք չպետք է հանդուրժենք դիկտատորին»»:
Որքանո՞վ է հավանական, որ բանաձևը կընդունվի: Կարո՞ղ ենք ենթադրել, որ Սպիտակ տունն է խոչընդոտում: