Falcon 9 հրթիռը ուղեծիր է արձակել երկու O3b mPOWER կապի արբանյակներ եվրոպական հեռահաղորդակցության օպերատոր SES S.A.-ից, չորեքշաբթի հաղորդում է ավիափոխադրող նախագծող SpaceX ընկերությունը:
«Հաստատվել է երկու O3b mPOWER արբանյակների արձակումը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Boeing Co.-ի O3b mPOWER արբանյակները նախագծված են համաշխարհային մասշտաբով գերարագ ինտերնետի հասանելիության և բջջային կապի ծառայություններ մատուցելու համար:
SES-ը, որը գրանցված է Լյուքսեմբուրգում, ծառայություններ է մատուցում առևտրային հատվածին, պետական մարմիններին, ինչպես նաև ապահովում է բարձր անվտանգ հաղորդակցման ուղիներ զինվորականների համար: Այն աշխարհում երկրորդ խոշորագույն արբանյակային օպերատորն է։
Արձակումը տեղի է ունեցել Ֆլորիդայի Քեյփ Կանավերալ հրվանդանի Քենեդու տիեզերական կենտրոնից 39A արձակման համալիրից։
2022 թվականի դեկտեմբերին SpaceX հրթիռը ուղեծիր է ուղարկել O3b mPOWER արբանյակների առաջին զույգը։ Ներկայիս արբանյակները այս տեսակի յոթերորդ և ութերորդ սարքերն են:
Առաջիկա 18 ամիսների ընթացքում նախատեսվում է ևս հինգ O3b mPOWER արբանյակներ ուղարկել միջին Երկրի ուղեծիր 8000 կմ բարձրության վրա, ասել է SES-ը: Դրանց ընդհանուր թիվը կհասնի 13-ի։
Այս նոր սերնդի արբանյակները կլրացնեն գոյություն ունեցող 20 O3b արբանյակների համաստեղությունը: Ինչ վերաբերում է թողունակությանը, ապա նոր սարքերը կապահովեն ավելի ամբողջական ազդանշանային ծածկույթ բջջային կապի և անլար տվյալների փոխանցման համար աշխարհի շատ երկրներում: