Ադրբեջանի իշխանությունները չեն բացառում, որ շուտով երկրում կսկսվի ատոմակայանի կառուցումը: ԱԷԿ-ի կառուցման հավանականության մասին ասել է Իլհամ Ալիևը՝ Ռուսաստանի պետական հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում:
Որքանո՞վ է հավանական: Թեմային՝ «Հորիզոնի» տաղավարում անդրադարձել է Արտյոմ Երկանյանը:
«Թեև Ալիևն այդ հարցազրույցում հիշեցրել է, որ Ադրբեջանն ունի գազի՝ 2.5 տրիլիոն խորանարդ մետր հաստատված ծավալներ և 1.5 մլրդ տոննայի նավթի ծավալներ, այնուամենայնիվ, ատոմակայան կառուցելու գաղափարն Ադրբեջանում քննարկվում է:
Այսպես է բացատրվում. քանի որ կա ընդհանուր միջազգային տենդենց, որ միջուկային էներգիան հեռանկարային ոլորտ է, իսկ Ադրբեջանը, որպես «առաջադեմ» երկիր, հետևում է այդ տենդենցին և ևս չի բացառում իր համար ատոմակայանի կառուցումը:
Այդ է պատճառը, ինչպես Ալիևն է ասել, որ հանձնարարություն է տվել քննել և լուծում տալ միջուկային փոքր ռեակտորներ կառուցելու հարցին:
Միաժամանակ նա ասել է, որ մտադիր չէ սեփական ռեսուրսներով կառուցել այդ ատոմակայանը, այլ ակնկալելու է, որ օտար երկրները առաջարկեն իրենց ծառայությունը՝ ներդրումների հարցում:
Ըստ էության, սա հրավեր է օտար երկրներին՝ հայտեր ներկայացնելու: Եվ այն, որ այդ հարցազրույցը տրվել է ռուսաստանյան պետական հեռուստաընկերությանը, իհարկե, առաջին հերթին պետք է ընկալել որպես հրավեր «Ռոսատոմին»,- ասել է Արտյոմ Երկանյանը:
Ալիևը պահանջում է, որ Հայաստանը նոր ԱԷԿ չկառուցի ու միաժամանակ ինքն է մտադիր կառուցել: Ինչի՞ մասին են վկայում ԱԷԿ կառուցելու Ալիևի պլանները և ինչպե՞ս են դրանք գնահատում բնապահպանները: