Falcon 9-ը ուղեծիր է արձակել ԱՄՆ-ի Տիեզերական հետախուզության ազգային գրասենյակի (NRO) հետախուզական արբանյակների խումբ, հաղորդում է ավիափոխադրող նախագծող SpaceX ընկերությունը:
Հրթիռն արձակվել է Կալիֆոռնիայում գտնվող ԱՄՆ Վանդենբերգ տիեզերական ուժերի բազայի SLC-4E արձակման հարթակից՝ ԱՄՆ Խաղաղօվկիանոսյան ափի ժամանակով 05:19-ին: Մոտ մեկ ժամ անց արբանյակները մտել են ուղեծիր։
NROL-149 առաքելության շրջանակներում այս տարի ուղեծիր է արձակվել օպտիկա-էլեկտրոնային հետախուզության մինի արբանյակների վեցերորդ խմբաքանակը։ Մանրամասն տեղեկատվությունը մինի արբանյակների նշանակության և դրանց քանակի մասին խիստ դասակարգված է:
NRO-ի պաշտոնյաներն ավելի վաղ ասել էին, որ նպատակ ունեն քառապատկել իրենց տիեզերական սարքերի թիվը ուղեծրում: Նրանք կարծում են, որ դա՝ արբանյակների նոր տեխնոլոգիաների հետ համատեղ, կապահովի հետախուզական տվյալների հավաքագրման ծավալների տասնապատիկ աճ։ Ավելի փոքր և քանակով ավելի շատ արբանյակները թույլ կտան շատ ավելի հաճախակի մոնիտորինգ իրականացնել կրիտիկական տարածքների վրա, ինչը կհանգեցնի հետախուզական տեղեկատվության ավելի արագ ստացմանը:
Արբանյակները կառուցվել են 1,8 միլիարդ դոլար արժողությամբ NRO պայմանագրով, որը կնքվել է է 2021 թվականին SpaceX-ի և Northrop Grumman-ի ընկերությունների հետ: