Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը դատարան է փոխանցել Արցախի գերեվարված նախկին բարձրաստիճան ղեկավարների գործը: Գործը քննելու է Ռազմական գործերով դատարանը:
Ի՞նչ մանրամասներ են հայտնի: Թեմային՝ «Հորիզոնի» տաղավարում անդրադարձել է Արտյոմ Երկանյանը:
«Պաշտոնական մամլո հաղորդագրությունում խոսվում է այն մասին, որ դատարան է հանձնվել, մեջբերում եմ՝ «ԼՂ-ի նախկին 15 ղեկավարների գործը»:
Այստեղ պարզաբանման կարիք կա. բանն այն է, որ միայն 8-ն են նրանցից Արցախի հանրապետության նախկին ղեկավար եղել, մնացածը ամենայն հավանականությամբ, այն ռազմագերիներից մի քանիսն են, ովքեր գերեվարվել էին արդեն հրադադարից հետո, կարծում եմ՝ սպաներ:
Նրանց անունները հիշատակվում են՝ Գարիկ Մարտիրոսյան, Մելիքսեթ Փաշայան, Դավիթ Ալավերդյան, Գուրգեն Ստեփանյան, Լևոն Բալյան, Մադաթ Բաբայան, Վասիլի Բեղլարյան, Էրիկ Ղազարյան:
Նրանք ներկայացվում են որպես Ղարաբաղի նախկին ղեկավարներ՝ այն դեպքում, երբ որևէ առնչություն չունեն Արցախի հանրապետության ղեկավարության հետ, ավելին՝ Հայաստանի քաղաքացիներ են »,- ասել է Արտյոմ Երկանյանը:
Երեկ հայտնի դարձավ, որ Ռուբեն Վարդանյանի դեմ նոր մեղադրանքներ են ներկայացվել, որոնց մասին մինչ այդ հայտնի չէր ու հիմա նրան կարող է ցմահ ազատազրկում սպասել: Կոնկրետ ինչու՞մ են մեղադրում: Ի՞նչ տեղեկություն կա բանտում գերեվարված ղեկավարների վիճակի մասին: