Մյունխենի երկրամասի գերագույն դատարանը ընդունել է դատախազության դիմումը ու դատական քննություն է նշանակել Գերմանիայի Բունդեսթագի ու Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի երկու նախկին պատգամավորների դեմ հարուցված քրեական գործով: Քաղաքական գործիչները մեղադրվում են Ադրբեջանից կաշառք ստանալու մեջ:
Ովքե՞ր են մեղադրյալի աթոռին հայտնվելու: Թեմայի շուրջ «Հորիզոնի» տաղավարում մանրամասներ է հայտնել Արտյոմ Երկանյանը:
«Խոսքը Բունդեսթագի և Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի երկու նախկին պատգամավորներ Էդուրադ Լիքների և Աքսել Ֆիշերի մասին է:
Երկուսն էլ ներկայացրել են «Քրիստոնեա-դեմոկրատական» կուսակցությունը, որը իշխող կուսակցությունն էր այն ժամանակ, և երկուսն էլ ներկայացրել են գերմանական պատվիրակությունը Ստրասբուրգում:
Ըստ դատախազության եզրակացության, նրանք Ադրբեջանից խոշոր գումարների կաշառք են ստացել, ինչի դիմաց փորձել են ԵԽԽՎ-ում ստեղծել ադրբեջանական ռեժիմի դրական համբավ: Դա հիմնական ձևակերպումն է, այնուհետ, իհարկե ավելի մանրամասնում են:
Դատարանն այս գործով առաջին նիստը կգումարի հունվարի 16-ին և, ամենայն հավանականությամբ, վերջանական վճիռ կկայացնի ընդամենը 31 օր անց»,- ասել է Արտյոմ Երկանյանը:
Որքա՞ն է եղել կաշառքի գումարը ու կոնկրետ ո՞ր ծառայությունների դիմաց են վարձատրվել: Իսկ ի՞նչ են ասում մեղադրանքի մասին իրենք՝ մեղադրյալները: Ի՞նչ հետևանքներ կարող են լինել, եթե դատարանը ամբաստանյալներին մեղավոր ճանաչի: