Ֆրանսիան նոր վարչապետ ունի: Էմանուել Մակրոնը կառավարության ղեկավար է նշանակել կենտրանոմետ «Հանուն ժողովրդավարության» կուսակցության նախագահ Ֆրանսուա Բայրուին: Նախորդ վարչապետն իր պաշտոնում դիմացավ ընդամենը 80 օր: Միշել Բարնիեի կառավարության տապալումը կարծես թե տխրեցրել է ֆրանսահայերին: Թեմային «Հորիզոնի» տաղավարում անդրադարձել է Արտյոմ Երկանյանը։
«Կարծում եմ՝ Միշել Բարնիեի կառավարությունը կարելի էր անվանել Ֆրանսիայի պատմության մեջ երբևէ եղած ամենահայամետ կառավարություն. դե պատճառներից մեկն այն է, որ անձամբ Միշել Բարնիեն ժամանակին այնքան համերաշխ էր Արցախի ժողովրդի հետ, որ անձամբ էր եկել Ստեփանակերտ՝ 2021-ի դեկտեմբերին շրջափակված արցախցիներին իրենց համերաշխությունը հայտնելու, ինչի համար Ադրբեջանը պերսոնա նոն գրատա է հայտարարել և մինչ օրս նա սև ցուցակում է:
Դե իսկ կարևորն այն է, որ նրա ղեկավարած կառավարությունում հայազգի 3 նախարարներ կային, մի բան, ինչ երբեք Ֆրանսիայի պատմության մեջ չի եղել: Առայժմ հույս ունենք, որ նրանցից առնվազն մեկը կպահպանի իր նախարարական պորտֆելը նաև նոր կառավարությունում»,- ասել է Արտյոմ Երկանյանը:
Ի՞նչ է հայտնի նոր վարչապետի մասին: Ինչպե՞ս է դրսևորել իրեն Ֆրանսուա Բայրուն հայերիս համար կարևոր հարցերում: