Հայաստանում է Եվրահանձնաժողովի պաշտոնյաների  պատվիրակությունը: Բյուսելից ժամանած հյուրերը Հայաստանի ղեկավարության հետ քննարկում են վիզային ռեժիմի ազատականացման հեռանկարները:
Ովքե՞ր են պատվիրակության կազմում ու ի՞նչ մանրամասներ են հայտնի նրանց հանդիպումների մասին: Թեմայի շուրջ «Հորիզոնի» տաղավարում մանրամասներ է ներկայացրել Արտյոմ Երկանյանը:
«Պատվիրակության ղեկավարը Եվրահանձնաժողովի միգրացիայի և Ներքին գործերի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Յոհաննես Լուխքն է: Փոխվարչապետը ներկայացրել է բոլոր այն բարեփոխումները, որոնք իրականացվել են վերջին շրջանում և որոնք ծրագրվում է իրականացնել մոտակա ամիսների ընթացքում այդ խնդրի դրական լուծման համար: Նշեմ, որ վիզաների լիբերալիզացիայի հարցում վերջին շաբաթների ընթացքում ակնհայտ ակտիվացում է նկատվում, միայն հիշատակեմ այն մասին, թե այս հարցի վերաբերյալ ինչ երկխոսություն է եղել վերջին շաբաթների ընթացքում:
Հայաստանի վարչապետը այս հարցի վերաբերյալ խոսել է Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդայի հետ Երևան կատարած այցի ընթացքում: Հայաստանի ԱԳ նախարարը դեկտեմբերի 5-ին նույն այս հարցի վերաբերյալ խոսել է Ավստրիայի ԱԳ նախարար Ալեքսանդր Շելենբերգի հետ: Վերջին շաբաթների ընթացքում ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը վիզաների հարցի վերաբերյալ խոսել է Ֆրանսիայի դեսպանի հետ: Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը՝ Գերմանիայի դեսպանի հետ, Տուրիզմի վարչության ղեկավար Լուսինե Գևորգյանը՝ Բելգիայի դեսպանի հետ: Այսինքն այն, որ պաշտոնական մամուլի հաղորդագրություններում ընդգծվում է, որ այս հարցը ևս քննարկվել է բոլոր այս պաշտոնյաների հետ, վկայում է այն մասին, որ ինչ-որ տեղաշարժ է ուրվագծվում կամ սպասվում: Հիշեցնեմ՝ վերջերս հայտարարվել էր, որ շուտով մեկնարկելու է բանակցությունների արդեն տեխնիկական փուլը, որի ընթացքում քննարկվելու է այդ վիզաների լիբերալիզացման հարցը:
Անցած տարի դեռ փետրվարին էր որոշումը սկզբունքային կայացվել Բրյուսելում, և սեպտեմբերին Եվրահանձնաժողովը պաշտոնապես հաստատել և վավերացրել էր, որ այս հարցի վերաբերյալ բանակցությունները Երևանի հետ մեկնարկեն, և ամենայն հավանականությամբ գալիք տարվա հենց առաջին ամիսների ընթացքում զարկ կտրվի, և այս հարցի վերաբերյալ որոշակի տեղաշարժ կնկատենք»,- ասել է Արտյոմ Երկանյանը:
Ի՞նչն է խանգարում վիզաների ազատականացման հարցի լուծմանը և ե՞րբ արժի սպասել խնդրի վերջնական լուծմանը: Այս մասին ևս մեկնաբանություն է արել Արտյոմ Երկանյանը: