Ինչպիսի՞ ն է վիճակը Հալեպի ու Դամասկոսի հայաբնակ թաղամասերում: Թեմային՝ «Հորիզոնի» տաղավարում անդրադարձել է Արտյոմ Երկանյանը.
«Հալեպում իրավիճակը կայուն է, որևէ լուրջ վտանգ կարծես չկա, սննդամթերքի պակաս նույնպես չկա, բայց լուրջ խնդիր է ստեղծում ինֆլյացիան. դրամը շարունակվում է արժեզրկվել և դա խնդիրներ է ստեղծում նաև ազգությամբ հայ գործարարների համար: Նրանց մի մասի բիզնեսը կանգ է առել:
Էլեկտրականությունը օրը մի քանի ժամ է մատակարարվում: Թեև զինված բախումների վտանգ չկա, այնուամենայնիվ, Բերիո թեմը կոչ է արել հայրենակիցներին միայն խիստ անհրաժեշտության դեպքում դուրս գալ փողոց և ցանկալի է առայժմ տանը մնալ:
Այն հայերից շատերը, որոնք հասցրել էին լքել Հալեպը, այժմ վերադառնում են Հալեպ: Մասնավորապես տեղեկություն կա, որ Լաթակիայից Հալեպ է վերադարձել 30 հայ ընտանիք: Լաթակիայում այժմ վիճակն առավել լարված է, քան Հալեպում: Ինչ վերաբերում է Դամասկոսին, հայերն այնտեղ, ի տաբերություն Հալեպի, կոմպակտ չեն բնակվում և առանձին վերաբերմունք նոր իշխանությունների կողմից հայ բնակիչների հանդեպ բնական է, լինել չի կարող և նրանք ապրում են այնպես, ինչպես Դամասկոսի բոլոր քաղաքացիները»։
Հայրենակիցներին տարհանելու հարցը օրակարգու՞մ է: Հայ համայնքի ու նոր իշխանությունների միջև կոնտակտ եղե՞լ է: Ինչպե՞ս են հայերը վերաբերվել նոր անցումային կառավարության ղեկավարին: Ի՞նչ արժի սպասել այդ մարդուց: