Այս շաբաթ Հայաստանի ԱԳ նախարարը առաջին անգամ ելույթ ունեցավ Միջազգային քրեական դատարանում: Միջազգային իրավական այս ատյանին միանալը ի սկզբանե դիտարկվեց որպես Հայաստանի քաղաքացիների իրավունքները պաշտպանելու լրացուցիչ միջոց:
Միջազգային դատարաններ դիմելու գործընթացը ակտիվացավ հատկապես 44-օրյա պատերազմից հետո: Բայց Խաղաղության պայմանագրի բանակցություններում Ադրբեջանն անընդհատ առաջ է քաշում դատական հայցերից հրաժարվելու հարցը:
Օրեր առաջ այս թեմային անդրադարձավ Հայաստանի վարչապետն ու նշեց, որ եթե հաստատում ենք խաղաղություն, կնքվում է պայմանագիր, ապա կարելի է գնալ նման գործարքի:
Որքանո՞վ է այս մոտեցումը արդարացված: Այս ու այլ հարցեր «Հեռանկար բանավեճ»-ի տաղավարում քննարկվել են քաղաքագետ, Քրիստոնեաժողովրդավարական կուսակցության փոխնախագահ Հայկ Սուքիասյանի և ԱԺ 7 -րդ գումարման խորհրդարանի պատգամավոր Գայանե Աբրահամյանի հետ: