Բաքու է ժամանել ամերիկացի բարձրաստիճան դիվանագետներից բաղկացած պատվիրակություն: Պատվիրակության ղեկավար ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի օգնական Ջոշուա Հանն այսօր հանդիպումներ է ունեցել Իլհամ Ալիևի վարչակազմի ներկայացուցիչների հետ:
Ինչո՞վ է պայմանավորված այցը: Թեմային՝ «Հորիզոնի» տաղավարում անդրադարձել է Արտյոմ Երկանյանը.
«Նախ աչքի է ընկնում այն, որ ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի՝ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնականին Բաքվում ընդունել են բավական ցածր մակարդակով։ Ջոշուա Հանին ընդունել է ոչ թե արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը, այլ, ընդամենը, նրա տեղակալ Էլնուր Մահմեդովը: Դա, իհարկե, դիվանագիտական դեմարշ է և այդ լեզվով որոշակի բան են փոխանցում:
Նշեմ, որ այս այցը տեղի է ունենում ամերիկա-ադրբեջանական հարաբերություններում բավական բարդ փուլի ժամանակ: Եվ վերջին շաբաթների ընթացքում Բաքուն մի քանի, այսպես բացահայտ, ակնհայտ հակաամերիկյան դեմարշ է իրեն թույլ տվել։ Քոփ-29-ի օրերին բացահայտ հարձակում էին կազմակերպել ամերիկացի կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոնի վրա, որին, բառի բուն իմաստով, փրկել էին նրա թիկնապահները:
Զանգվածային արշավ է սկսվել ԱՄՆ դեսպան Մարկ Լիբիի դեմ, որը մի քանի օր առաջ ստիպված էր հայտարարել հրաժարականի մասին՝ իբրև թե առողջական վատ վիճակի պատճառով:
Ընդամենը երկու օր առաջ Ադրբեջանը մերժեց ԱՄՆ պետքարտուղար Բլինքենի առաջարկը՝ Մալթայում ԵԱՀԿ անդամ պետությունների արտգործնախարարների հանդիպման ժամանակ եռակողմ՝ հայ-ադրբեջանա-ամերիկյան հանդիպում անցկացնելու վերաբերյալ:
Հիշեցնեմ՝ հայկական կողմը հաստատել էր իր պատրաստակամությունը։ Ադրբեջանը հայտարարել էր, որ ամերիկացիների հետ անելիք չունի, քանի որ Վաշինգտոնն այդ գործընթացի մասնակից չէ, ավելին՝ արտգործնախարարությունը մեղադրել էր պետդեպարտամենտին նրանում, թե իբր ամերիկյան կողմը կողմնակալ է և այդ ձևաչափի հանդիպումը պարզապես իմաստ չունի»:
Զուգահեռ նկատվում է հայ-ամերիկյան հարաբերություններում որոշակի զարգացում: Մեկը մյուսի հետ կապվա՞ծ է: Ի՞նչ է հայտնի ամերկացի դիվանագետների Բաքվում կայացած հանդիպումների մասին:
Մանրամասները՝ ամբողջական հարցազրույցում: