EUMETSAT-ի երրորդ սերնդի գեոստացիոնար արբանյակներից առաջինը՝ Meteosat-12-ը, անցել է լիարժեք շահագործման: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնը:
Սա կարևոր և ողջունելի խթան է հանդիսանում Համաշխարհային օդերևութաբանական կազմակերպության (ՀՕԿ) անդամներին ՝ կանխատեսելու վտանգավոր և առավել վտանգավոր եղանակային պայմանները և վերահսկելու կլիմայի փոփոխությունը:
Meteosat-12-ի երկու հիմնական գործիքներն են համակցված ջերմային պատկերիչը և ամպրոպների պատկերման համար անհրաժեշտ տվիչը։ Տրամադրելով ճշգրիտ և բարձր լուծաչափի տվյալներ՝ դրանք հնարավորություն են ընձեռում վտանգավոր օդերևութաբանական երևույթների առավել ճշգրիտ կանխատեսման համար, ինչն էլ իր հերթին կապահովի պաշտպանելու բնակչության կյանքը և ապրուստի միջոցները։
Meteosat-12 գործիքների տվյալները ներկայումս փոխանցվում են Ազգային օդերևութաբանական ծառայություններին և այլ կազմակերպություններին՝ գործառնական օգտագործման նպատակով, և ինչպես որ ակնկալվում է, դրանք էական ազդեցություն կունենան եղանակի կանխատեսման և մեր կլիման «հասկանալու» համար:
Նոր սերունդի արբանյակը կապահովի գեոստացիոնար ուղեծրից եղանակի կանխատեսման տվյալների շարունակական հավաքագրումն առաջիկա 20 տարվա ընթացքում: Սա էապես մեծացնում է օդերևութաբանական պատկերների ստացման հնարավորությունները և ապահովում է բոլորովին նոր չափման հնարավորություններ, որպեսզի իրական ժամանակում հնարավոր լինի ստանալ ամպրոպային օջախների պատկերները, ինչը բոլորովին նոր է եվրոպական եղանակային արբանյակների համար:
Պատկերի սկաները հնարավորություն է տալիս ստեղծել արագ փոփոխվող իրադրությունների պատկերներ։ Այն սկանավորում է ամբողջ երկրագունդը ընդամենը 10 րոպեում, իսկ ապագայում սկանավորելու է Եվրոպան և Հյուսիսային Աֆրիկան յուրաքանչյուր 2,5 րոպեն մեկ։
Ի լրումն Եվրոպայում օդերևութաբանական արբանյակային պատկերների որակի էական բարելավմանը, Meteosat−12-ը կբարելավի դիտարկման հնարավորությունները Աֆրիկայում, որտեղ տեղային դիտարկումները կամ հեռահար զոնդավորման այլ տեսակներ հիմնականում անհասանելի են:
ՀՕԿ-ը նպաստում է իր անդամ երկրների կողմից եղանակի, կլիմայի, ջրային ռեսուրսների, տիեզերական եղանակի և հարակից ծրագրերի վերաբերյալ արբանյակային տվյալների և արտադրանքների բաց հասանելիությանը և օգտագործմանը: