Ֆրանսիայում կրկին ներքաղաքական ճգնաժամ է: Երկրի Ազգային ժողովը անվստահություն է հայտնել կառավարությանը: Նոր կառավարության ճակատագիրը մշուշոտ է, քանի որ ոչ մի քաղաքական ուժ չունի խորհրդարանական մեծամասնություն:
Ինչո՞վ է պայմանավորված անվստահությունը ու ինչպե՞ս է դա ազդում մեր շահերի վրա: Թեմային՝ «Հորիզոնի» տաղավարում անդրադարձել է Արտյոմ Երկանյանը:
«Առիթն այս վոտումի այն էր, որ կառավարությունը օգտվել էր սահմանադրական այն իրավունքից, որը հնարավորություն է տալիս բյուջեն անցկացնել և ընդունել՝ առանց խորհրդարանի քվեարկությանը այն ներկայացնելու: Խորհրդարանական երկու ընդդիմադիր խմբակցություններ՝ «Ծայահեղ աջերը» և ձախակողմյան «Նոր ժողովրդական ճակատը» անվստահության վոտում հայտնեցին՝ բավական ձայն հավաքելով դրա համար:
Վերջին նման դեպքը տեղի է ունեցել 1962 թվականին. նույն իրավիճակում ստիպված հրաժարական տվեց Ժորժ Պամպիդուն: Փաստորեն այս գործող կառավարությունը ընդամենը կառավարել է 59 օր: Կարծեմ դա պատմության մեջ ռեկորդ է»,- ասել է Արտյոմ Երկանյանը:
Ի՞նչ զարգացումների արժե սպասել: Ո՞վ կարող է լինել հաջորդ վարչապետը և ինչպե՞ս այս ամենը կազդի նախագահ Մակրոնի վրա: