Խաղաղ համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների վճռական փուլի մեկնարկից առաջ Ադրբեջանի մեջլիսը Հայաստանին նոր տարածքային պահանջներ է ներկայացնում – ShantNews – Շանթ Հեռուստաընկերություն – Լուրեր – Shant TV Online
Խաղաղ համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների վճռական փուլի մեկնարկից առաջ Ադրբեջանի մեջլիսը Հայաստանին նոր տարածքային պահանջներ է ներկայացնում
22:24 03.12.2024
Ադրբեջանի խորհրդարանում այսօր լսումներ են անցկացվել: Դրանք կոչվել են «Անվտանգ ու արժանապատիվ վերադարձ Արևմտյան Ադրբեջան»: Հիշեցնենք՝ Բաքվում «Արևմտյան Ադրբեջան» են անվանում Հայաստանի Հարապետության տարածքը:
Ըստ էության, այն եղել է պետական միջոցառում և ոչ թե առանձին պատգամավորների նախաձեռնություն. թեմային՝ «Հորիզոնի» տաղավարում անդրադարձել է Արտյոմ Երկանյանը:
«Իհարկե, անկասկած: Սեպտեմբերին Ադրբեջանի մեջլիսի 9-րդ գումարման այդ կազմը ձևավորելուց հետո նախագահի նախաձեռնությամբ խորհրդարանում ստեղծվեց, այսպես կոչված, «Արևմտյան Ադրբեջան վերադառնալու նախաձեռնող խումբ», որը բաղկացած է 13 պատգամավորից:
Այդ խմբի կազմում ձևավորվել են ենթակոմիտեներ, խորհրդարանում անցկացնում են տարբեր միջոցառումներ, և ահա այս լսումները խոշորագույնն են, որ երբևէ անց են կացվել:
Ի դեպ, այդ ատյանը նախագահում է մեջլիսում իշխող կուսակցությունը ներկայացնող պատգամավոր Ազիզ Ալեքփերովը, ով նաև «Արևմտյան Ադրբեջանի համայնք» կոչվող  ՀԿ-ի նախագահն է:
Այս խորհրդարանական լսումներին ներկա էին և՛ նախագահի աշխատակազմի բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, և՛ իհարկե, մեջլիսի պատգամավորներ, ԱԳՆ ներկայացուցիչներ, պետական տարբեր գերատեսչությունների, ուժային կառույցների ներկայացուցիչներ»,- ասել է Արտյոմ Երկանյանը:
Ինչի՞ մասին է վկայում այս օրերին նման խորհրդարանական լսումների անցկացումը: Կոնկրետ ի՞նչ են պատկերացնում Բաքվում՝ ասելով «արժանապատիվ ու անվտանգ վերադարձ»: