Ի՞նչ վիճակ է Սիրիայի հայկական թաղամասերում: Սիրիայում տեղի ունեցող զարգացումների շուրջ Արտյոմ Երկանյանը «Հորիզոնի» տաղավարում մանրամասներ է հայտնել:
«Քիչ առաջ խոսել եմ մի սիրիահայի հետ, ով կապ էր հաստատել այս պահին Հալեպում գտնվող իր հարազատների հետ և հետևյալ պատկերն է նկարագրում․ Հալեպում այս պահին քիչ թե շատ կայուն է: Թեև կրակոցներ հնչում էին, բայց հայկական թաղամասերից բավական հեռու:
Թաղամասում խանութները բաց են, մթերքի պակաս չկա, շատերը կուտակել են որոշակի պաշարներ՝ ապահովագրվելով ահա այսպիսի դեպքերից:
Կրոնական և աշխարհիկ հայկական ինստիտուտները համախմբվել են այս մարտահրավերին դիմագրավելու նպատակով, Բերիո թեմը տարածել է հեռախոսի համար, որով կարիք ունեցողները կարող են դիմել և օգնություն ստանալ, ձևավորվել են երիտասարդ կամավորների խմբեր, որ անհրաժեշտության դեպքում արագ օգնություն տրամադրեն դիմողներին:
Պետական կառույցների հետ կապը օգնում է համակարգել Սիրիայի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Մարիա Գաբրիելյանը և նաև Հայաստանում Սիրիայի դեսպան Նորա Արիսյանը, ով նույնպես հայ համայնքի ակտիվ գործիչ է, այս հարցում, վստահ եմ, օգտակար է գտնվել հայերին:
Ցավոք, հյուպատոսությունն այդ իմաստով սահմանափակված է, քանի որ գլխավոր հյուպատոսն այժմ Հալեպում չէ: Լուրեր էին տարածվել, թե նա, իբր, վտանգը հաշվի առնելով լքել է քաղաքը:
Դե արտգործնախարարությունը պարզաբանում է, թե նա Դամասկոս էր մեկնել մինչ այս լարվածությունը, որ հավատարմագրեր ստանա իշխանություններից, և այժմ չի կարողանում վերադառնալ, քանի որ ճանապարհներն իսկապես անվտանգ չեն »,- ասել է Արտյոմ Երկանյանը:
Որքա՞ն հայ կա հիմա Հալեպում, ի՞նչ զարգացումների սպասել: