Ավարտվել են ադրբեջանա-իրանական համատեղ զորավարժությունները: Դրանք անցկացվել են երկու երկրների սահմանի մոտ:
Ի՞նչ նպատակ են հետապնդել: Թեմային՝ «Հորիզոնի» տաղավարում անդրադարձել է Արտյոմ Երկանյանը.
«Տակտիկական քառօրյա զորավարժություններ էին, կոչվում էին «Արազ 2024»: Զորավարժություններն անցկացվել են Իրանի Արդաբիլ նահանգի Ասլանդուզ բնակավայրից ոչ հեռու՝ ադրբեջանական սահմանի մոտ և ներգրավված են եղել Ադրբեջանի ցամաքային ուժերի հատուկ ջոկատայինները և Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի հատուկ ջոկատայինները:
Նպատակն էր՝ փորձարկել, թե ինչպես համատեղ ուժերով պետք է մեկուսացնեն զինված անօրինական խմբավորումներին, եթե լինի նման անհրաժեշտություն: Փորձարկել են անօդաչու սարքեր, ներգրավել ռադիոէլեկտրոնային միջոցներ:
Իհարկե այս միջոցառումը առաջին հերթին ազդակ է, որը վկայում է այն մասին, որ կողմերը պատրաստ են, այսպես ասած, հարաբերությունների ռեստարտի, բայց մյուս կողմից, այս բնագավառում կողմերի միջև համագործակցության անհրաժեշտություն իսկապես կա:
Բանն այն է, որ ադրբեջանա-իրանական սահմանին հաճախ տեղի են ունենում միջադեպեր՝ այդ թվում նաև զինված միջադեպեր, որոնց հետևանքով անգամ մարդկային զոհեր են լինում: Խոսքն առաջին հերթին մաքսանենգների գործունեության մասին է, հաճախ նաև որոշակի ուժային գործողություններ են տեղի ունենում, քանի որ այդ մաքսանենգները հաճախ զինված են լինում»:
Կարծես թե Թեհրանի ու Բաքվի միջև հարաբերություններում ջերմացնամ միտում է նկատվում: Ինչպե՞ս են մեկնաբանում զորավարժությունները Բաքվում ու Թեհրանում: Իսկ հայ-իրանական զորավարժություններ լինու՞մ են: