Նոյեմբերի 28-ին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը կանցկացնի ազգային նվիրատվության ամենամյա 27-րդ հեռուստամարաթոնը` աշխարհասփյուռ հայության միասնական ջանքերն ուղղելով մեր երկրի ամրապնդմանն ու զարգացմանը։ Համահայկական դրամահավաքը, որը կրում է «Քեզ համար Հայաստան» կարգախոսը, այդ օրը երեկոյան կհեռարձակվի Հանրային հեռուստաընկերությամբ, և Հանրային հեռուստաընկերության արբանյակով՝ դեպի Եվրոպա ու ԱՄՆ։ Համայն հայությանը կներկայացվեն 2023-24թթ. ընթացքում Հիմնադրամի կողմից իրականացված, ինչպես նաև 2025 թվականի համար նախանշված ծրագրերը:
«Հեռուստամարաթոն-2024»–ի ողջ հասույթը կուղղվի մի շարք ռազմավարական ծրագրերի իրականացմանը: Այդ ծրագրերի և ընդհանրապես Հեռուստամարաթոն-2024-ի մասին «Հեռանկարը» զրուցել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ծրագրերի և արտաքին կապերի դեպարտամենտի բաժնի ղեկավար Զարուհի Ազնաուրյանի հետ:
Զարուհի Ազնաուրյանը տեղեկացրել է, որ «Հեռուստամարաթոն-2024»-ին կներկայացվեն երկու լայնամածավալ նախագծեր, որոնք կիրականացվեն 2025-2026թթ․ ընթացքում: Դրանք են՝
1. 44-օրյա պատերազմում հենաշարժողական խնդիրներ ստացած, հայրենիքի պաշտպանության ժամանակ վնասվածք, խեղում կամ հիվանդություն ձեռք բերած անձանց ու նրանց ընտանիքների համար բնակելի ավանի կառուցումը Կոտայքի մարզի Բալահովիտ համայնքում՝ «Զինվորի տուն» բարեգործական ՀԿ-ի հետ համատեղ:
2. Արցախի մշակութային ժառանգության կենտրոնի և արցախցի գորգագործների ընտանիքների համար բնակելի ավանի կառուցում Գյումրիում:
Զարուհի Ազնաուրյանը անդրադարձել է նաև հիմնադրամի մյուս ծրագրերին, «Հեռուստամարաթոն-2024»-ին քաղաքացիների մասնակցության հնարավորություններին:
Ամբողջական հարցազրույցը՝ տեսանյութում։